Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

'Raiffesien' do te krijojė sindikatėn e euros


Tiranė, 19 prill 2004 – Banka austriake "Raiffeisen" do tė krijojė sindikatėn e euros nė ekonominė shqiptare. Sipas zyrtarit te kėsaj banke, Banka e Kursimeve do tė jetė njė promotor i aktivizimit te monedhės sė perbashkėt, euro nė ekonominė shqiptare. Duke e cilėsuar kėtė si njė hap konkret pėr afrimin e kėsaj ekonomie me atė europiane. Nė fakt ekonomia shqiptare vetėm vitin qė shkoi ka filluar tė zhdollarizohet, pasi rreth 60 pėr qind tė transaksioneve sipas studimeve janė bėrė nė dollar. Ndėrkohė qė volumet tregtare ndėrmjet Shqipėrisė dhe SHBA janė shumė tė ulta. Me Bashkimin Evropian aktualisht zhvillohen mė shumė se 75 pėr qind e volumeve tregtare dhe shumica e kėtyre transaksioneve zhvillohen nė euro.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail