Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Linja elektrike Elbasan-Podgoricė, drejt ndėrtimit


Tiranė, 15 prill 2004 - Ministri Shqiptar i Industrisė dhe Energjitikės, Viktor Doda zhvilloi ditėn e Mėrkurė, njė takim pune me perfaqėsuesin e bankės gjermane KfW, Klaus Gihr. Qėllimi i takimit ishte pėrshpejtimi nga pala gjermane i ndėrtimit tė linjės 400 kV Elbasan-Podgoricė, vecanėrisht me palėn malazeze, me qėllim fillimin e ndėrtimit tė kėtij objekti me rėndėsi tė veēantė, si njė nga projektet e rėndėsishme nė realizimin e strategjisė sė energjisė. Ministri Doda theksoi pėr median se "pėr linjėn 400 kV Elbasan-Podgoricė, po kontribuojnė dy financues, qeveria italiane me 32 milionė euro dhe shteti gjerman. Tė dy financimet kanė rėndėsi tė vecantė pėr kėtė linjė, pasi bėjnė tė mundur krijimin e lidhjes sė rrjeteve elektrike si me rajonin, edhe me tregun rajonal tė energjisė". Pėrfaqėsuesi i bankės gjermane KfW, Klaus Gihr, tha se "takimi bėhet nė kuadėr tė zgjidhjes sė problemeve teknike pėr ndėrtimin e kėsaj linje". Banka gjermane KfW do tė financojė 45 milionė euro pėr linjėn Tiranė-Podgoricė. Vetėm pėr pjesėn e linjės 400 kV nga kufiri shqiptar, deri nė Podgoricė, vlera e investimit gjerman kap shumėn 7 milionė Euro. Ndėrsa pėr pjesėn e linjės 400 kV Elbasan-Tiranė, po investon "Cooperazione Italiana", me njė fond prej 32 milionė Euro.

ECIKS / News 24
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail