Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Banka e Shqiperise bėn gati lejen pėr 'Raiffeisen'


Tiranė, 13 prill 2004 - Te merkuren Banka e Shqiperise do t'i jape lejen bankes austriake "Raiffeisen" per te ushtruar veprimtari bankare ne vendin tone. Lajmi eshte njoftuar ne pikat e rendit te dites qe do te diskutohen nga Keshilli i Mbikeqyrjes se Bankes se Shqiperise gjate javes qe vjen. Banka "Raiffeisen" ka blere banken e Kursimeve nepermjet nje tenderi te hapur nderkombetar ne dhjetorin e vitit te kaluar kundrejt nje shume 126 milione dollare, e cila do te arketohet ne buxhetin e shtetit pasi banka te jete regjistruar ne Gjykaten e Faktit te Tiranes. Po keshtu mbikeqyrja bankare javen qe vjen do t'i miratoje Bankes se Kursimeve lejen per fillimin e kredidhenies. Sherbim ky qe i ishte pezulluar bankes qe ne vitin 1998 per shkak te perfshirjes se saj ne procesin e privatizimit. Dhenia e lejes nga Banka e Shqiperise kundrejt bankes "Raiffeisen" ishte cilesuar nje nga detyrimet qe pala shqiptare duhet te plotesonte kundrejt fazes se pare te kalimit te pronesise. Sakaq, Banka e Shqiperise ne nje deklarate ku parashikohen kercenimet ndaj stabilitetit financiar per gjashtemujorin e pare 2004, paralajmeron se ndryshimet strukturore ne sistemin bankar, duke perfshire edhe privatizimin e Bankes se Kursimeve, do te ndikojne ne rritjen e shkalles se konkurrences ne sistemin bankar. Ato pritet te shoqerohen me rritjen e kapaciteteve te kreditimit te ekonomise, me zvogelim te kostos se kryerjes se sherbimeve bankare dhe me nje perfitueshmeri me te madhe per depozituesit, thuhet ne deklarate.

Rritja e konkurrences mund te sjelle edhe zvogelimin e marzhit te fitimit per banka te vecanta, gje qe do te vendose ne prove cilesine e politikave ekzistuese te kreditimit dhe te administrimit te fondeve perkundrejt nevojes se ruajtjes se pjeses se tregut apo te marzhit ekzistues te fitimit. Imponohet keshtu, nevoja per rishikimin e politikave ekzistuese te bankave ne menyre qe ato te reflektojne realitetin e ndryshuar si edhe te pritshem ne mjedisin konkurrues, thuhet ne deklaraten e Keshillit te Mbikeqyrjes. "Raiffeisen" pritet te marre pronesine mbi banken me te madhe te nivelit te dyte brenda ketij muaji.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail