Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ndėrtimi i AMBO-s fillon vitin e ardhshėm


Shkup, 12 prill 2004 - "Ndėrtimi i naftėsjellėsit Shqipėri-Maqedoni-Bullgari, i njohur si AMBO, do t’i sjellė Maqedonisė njė fitim vjetor prej 20 deri mė 30 milionė dollarėsh dhe do tė mundėsojė punėsime afatgjata dhe zhvillim tė industrive tjera shoqėruese", - deklaroi Ted Ferguson, kryetar i korporatės AMBO, i cili merr pjesė nė Forumin e investimeve nė energjetikė qė mbahen nė Panairin e Shkupit. Pėr ndėrtimin e tėrėsishėm tė naftėsjellėsit tė nevojshme janė 1,2 miliardė dollarė dhe punimet do tė nisin vitin e ardhshėm. Pėr 700 milionė dollarė tashmė ėshtė premtuar pėrkrahja e disa kompanive tė rėndėsishme tė industrisė sė naftės dhe tė bankave tė mėdha. Tė ardhurat e tjera do tė sigurohen nga investitorė privatė, ndėrkaq do tė kthehen me transportin e naftės, paralajmėroi Fergusoni. Kompania e naftės "Mobil Ekson" ka premtuar qė naftėn me ēmim tė lirė nga rajoni kaspik nė Amerikė do tė transportojė nėpėrmjet AMBO-sė. Ferguson theksoi se shumė banka dhe fondacione amerikane janė tė pėrgatitura qė tė kreditojnė ndėrtimin e AMBO-sė. Fillimin e ndėrtimit e bėnė ende tė paqartė vetėm naftėsjellėsi konkurrent Burgas-Aleksandropulos, nga Deti i Zi deri tek Deti Egje. "Ēdo herė jam shprehur se nėse zgjidhet njėri, tjetri do tė anulohet. Tė tjerėt thonė se ka naftė tė mjaftueshme pėr tė dy naftėsjellėsit. Unė mendoj se duhet tė ndėrtohet njė, dhe ndoshta mbas 5 deri nė 10 vjet tė ndėrtohet edhe njė tjetėr", - tha Ted Ferguson, kryetar i AMBO-s.

Ferguson nuk pranoi se naftėsjellėsi konkurrent ėshtė nė pėrparėsi pėr shkak tė lobimit tė fuqishėm tė Greqisė dhe Rusisė. "Vazhdimisht e dėgjojė njė gjė tė tillė, por nuk shoh asgjė. Sa herė keni shkruar apo dėgjuar se Rusia jep pėrkrahje dhe se kryetari Putin do tė nėnshkruajė marrėveshje ? Asgjė nuk ėshtė nėnshkruar. Nuk kam parė pėrfaqėsues tė Burgas-Aleksandropullos tė japė deklarata siē jap unė", - shtoi Ferguson.

Pėrkundėr pėrkrahjes financiare pėr fillimin e punimeve tė projektit AMBO i rėndėsishėm do tė jetė edhe nėnshkrimi i marrėveshjes pėr ndėrtimin ndėrmjet Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Bullgarisė, teksti i sė cilės momentalisht harmonizohet. "Nėse nėnshkruhet marrėveshja me projektin AMBO mund tė paraqitemi para investuesve dhe tė fillojė puna", - theksoi Fergusoni. Ai pret qė marrėveshja tė nėnshkruhet pėr dy muaj dhe pas kėsaj menjėherė tė fillojnė bisedimet me ndėrmarrjet tė cilat do tė pėrfshihen nė projekt. Nėse shkohet sipas asaj qė ėshtė parashikuar, ndėrtimi i naftėsjellėsit mund tė fillojė nė vitin 2005. Pėr pėrfundimin e tij Fergusoni konsideron se do tė nevojiten 2,5 vjet. Nė studimet e fizibilitetit afati i parashikuar pėr ndėrtim ėshtė tre vjet. Me ndėrtimin e kėtij naftėsjellėsi parashihet qė nafta e Kaspikut tė bartet nga Deti i Zi deri nė Detin Adriatik nėpėrmjet Bullgarisė, Maqedonisė dhe Shqipėrisė. Nga Burgasi deri nė Vlorė gjatėsia e naftėsjellėsit do tė jetė rreth 900 kilometėr, prej tė cilave 350 kalojnė nėpėr Maqedoni. Duka kaluar nėpėr Ballkan dhe jo si deri mė tani nėpėr Bosfor dhe Dardanelė, nafta deri tek tregu europian dhe amerikan do tė arrijė mė shpejt dhe mė lirė. Maqedonia do tė paguajė qira dhe do tė mundet tė furnizohet me naftė nga naftėsjellėsi.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail