Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Njė milion euro pėr pėrmirėsimin e statistikave shqiptare


Tiranė, 5 prill 2004 - Financimi i projektit prej 1 milion euro synon tė pėrmirėsojė statistikat shqiptare dhe tė rrisė monitorimin e BE-sė mbi ekonominė shqiptare. Kjo ėshtė bėrė e ditur dje nė konferencėn e pėrbashkėt tė Kėshillit Evropian, Institutit Shqiptar (INSTAT) dhe atij Italian tė Statistikave (ISTAT). Ky projekt, i cili mbėshtetet Komuniteti Europian, do tė vihet nė zbatim nga ana e Institutit Italian tė Statistikave me qėllim mbėshtetjen e INSTAT-it. Projekti, i cili do tė kryesohet nga ISTAT, do tė zbatohet nė bashkėpunim me Institutin Finlandez tė Statistikave (Statistics Finland) dhe Zyrėn Qendrore tė Statistikave tė Hungarisė (HCSO). Pėrmes kėtij projekti synohet qė INSTAT dhe ISTAT tė binjakėzohen, pėr tė rritur kėshtu cilėsinė dhe standardet e statistikave shqiptare dhe nė kėtė mėnyrė tė rritet monitorimi i BE-sė mbi ekonominė shqiptare, duke i pėrafruar statistikat me ato tė Bashkimit Evropian.

Projekti ėshtė njė pakete e programit CARDS NATIONAL 2002 qė do ta ndihmojė INSTAT-in nė njė llogaritje mė tė mirė tė statistikave tė llogarive kombėtare, si dhe tė statistikave ekonomike tė bujqėsisė. “Nėpėrmjet kėtij projekti synohet tė binjakėzohen institutet e statistikave tė tė dyja vendeve, nė mėnyrė qė tė pėrshtaten nė Shqipėri metoda matjeje nė pėrputhje me metodologjinė e BE-sė”, - tha drejtoresha e INSTAT-it, Milva Ekonomi. Ajo shtoi se kjo do tė ēonte nė pėrmirėsimin e mėnyrės sė llogaritjes, duke u reflektuar edhe nė rritjen e besueshmėrisė sė statistikave shqiptare. Ajo pėrmendi edhe problemet qė haseshin me statistikat qė pasqyronin rolin e bujqėsisė nė prodhimin e brendshėm bruto (PBB).

Kėshtu, nė vitin 2001 roli i bujqėsisė nė PBB llogaritej tė ishte mbi 50 pėr qind (sipas INSTAT-it), ndėrsa vetėm dy vjet mė vonė, pra nė 2003, sipas njė vlerėsimi tė Bankės Qendrore, i njėjti tregues ishte reduktuar nė 24 pėr qind.

Nga ana tjetėr ambasadori i BE-sė nė Tiranė Lutz Salcman tha: “BE-ja ishte e angazhuar nė rritjen e kapaciteteve administrative tė strukturave shqiptare, ēka e dėshmonte edhe granti njėmilionėsh”. Ndėrkaq drejtori i pėrgjithshėm i INSTAT-it, italian dr. Olimpio Cianfarani, theksoi: “Kėrkoj njė bashkėpunim mė tė lartė me qėllim qė brenda njė afati tė shkurtėr tė kemi statistika mė tė mira”. Ky kontribut, sipas dr. Cianfaranit, do tė mundėsohej nėpėrmjet unifikimit tė statistikave shqiptare me ato tė BE-sė, ēka kėrkonte nga pala shqiptare sigurimin e statistikave tė besueshme nė pėrgjithėsi, e nė veēanti pėrmirėsimin e tė dhėnave mbi PBB-nė dhe mbi statistikat e sektorit bujqėsor.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail