Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Maqedoni: USAID 1,5 milion dollarė kredi pėr NVM-tė


Shkup, 30 mars 2004 - Fondi pėr kreditimin e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme ofron 1,5 milion dollarė si kredi pėr zhvillimin dhe pėrkrahjen e firmave prodhimet e tė cilave janė tė destinuara pėr eksport. Fondi ėshtė i financuar nga Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID). Sipas pėrgjegjėsve tė kėtij projekti, pėrparėsi nė kreditim kanė pėrfaqėsuesit e nacionaliteteve dhe vajzat-sipėrmarrėse pasi ata kanė mundėsi mė tė vogla qė tė fitojnė kredi nga bankat afariste. Kreditė qė i ofron fondi janė afatshkurta dhe duhet tė kthehen nė afat prej 30 deri nė 179 ditė, kurse normat e inetersit variojnė nga 8 nė 12 pėr qind. "Ekziston interes i madh pėr kreditė. Njė firmė, nė varėsi tė xhiros, mund tė marrė kredi nga 10 mijė nė 100.000 dollarė. Deri tani mė tė interesuarit janė ndėrmarrėsit qė merren me tekstil dhe me veprimtari ushqimore", - deklaron Riēard Kurk, udhėheqės i projektit. Ai informoi se pėr kreditė nuk janė tė nevojshme hipoteka, por garanci bankare ose rezerva, gjatė sė cilės afaristi i fiton kreditė drejtpėrdrejtė nga ata, dhe jo nėpėrmjet ndonjė banke. Kreditė nga fondi mund tė shfrytėzohen edhe pėr paga, kontribute, transport dhe furnizim tė lėndėve tė para.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail