Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Gjendja ekonomike nė Ballkan ėshtė katastrofale

Vjenė, 25 qershor 2003 - Sipas njė studimi tė Institutit pėr Krahasime Ekonomike Ndėrkombėtare – WIIW nė Vjenė, del se tregu i punės, produktiviteti dhe eksportet e rajonit tė Evropės Juglindore janė nė njė gjendje katastrofale. Po tė krahasohen shtetet e rajonit (Shqipėria, Kroacia, Serbia - Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina, Maqedonia, Bullgaria dhe Rumania) me shtetet qė do tė anėtarėsohen nė Bashkimin Evropian vitin e ardhshėm, dallimet janė tė trishtueshme. Si shembull mirret njė krahasim nė mes tė produktivitetit nė punė nė Poloni, qė prej vitit 1990 ėshtė dyfishuar, ndėrsa nė vendet e Rajonit tė Ballkanit ka mbetur nė atė nivel qė ishte para trembėdhjetė vitesh.

Nė kėtė studim konkludohet qė Rajoni i Ballkanit ende nuk ka marrė veten pas periudhės fillestare tė transformimit. Numri i tė papunėve nė shtetet si Bosnja e Maqedonia ėshtė rreth 40%. Niveli i tė ardhurave ėshtė dukshėm nėn nivelin e vendeve tė Evropės Qendrore kurse zhvillimi i tregtisė ėshtė edhe mė tutje katastrofal. Vetėm Kroacia pėr shkak tė turizmit ndodhet nė pozitė mė tė mirė.

Njė faktor i rėndėsishėm nė Ballkan, vazhdon studimi, ėshtė rrjedhja e parave nga miqtė dhe tė afėrmit nga diaspora. Kėto mjete nė Shqipėri dhe Serbi - Mal tė Zi paraqesin mė shumė se 10% tė prodhimit tė brendshėm bruto.

Studimi konkludon qė Bashkimi Evropian duhet ta ndihmojė ekonominė e kėtyre shteteve mė shumė nė tė ardhmen. Para se tė flitet pėr anėtarėsimin e rajonit nė BE, vetė BE-ja duhet tė fillojė njė lloj "procesi tė pėrgatitjes" pėr kėto shtete. Edhe bankat nė Ballkan, shumica prej tyre banka nga shtetet e BE-sė, nuk bėjnė sa duhet. Ato janė shumė restriktive nė dhėnien e kredive me arsyetimin se "rreziku ėshtė tepėr i lartė". Studimi pėrfundon me kokludimin se ende nuk ėshtė bėrė asgjė e rėndėsishme e konkrete nga ana e Bashkimit Evropian pėr tė ndihmuar ekonomitė e Ballkanit.


ECIKS

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail