Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Turistėt kosovarė ngrisin vlerėn e lekut

Tiranė, 25 qershor 2003 - Mijėra turistė kosovarė qė po qėndrojne pėr pushime nė plazhet shqiptare kanė ngritur ofertėn pėr Euro nė Shqiperi duke ngritur nė kėtė mėnyre vlerėn e valutės shqiptare. Pritet forcim i mėtejshėm i monedhės vendase me ardhjen e emigrantėve gjatė korrikut dhe gushtit.

Korrieri bėn tė ditur se prej tė hyrave valutore, kryesisht nga turistėt kosovarė qė kėto ditė kanė vėrshuar nė plazhet shqiptare, vlera e monedhės sė perbashkėt evropiane - euro, ka rėnė nė tregun shqiptar tė kėmbimit me rreth 2 pikė. Njė euro u ble dje me 137,7 lekė dhe u shit me 138, 4 lekė nga 140,3 qė ishte javėn e kaluar. Agjencitė e kėmbimeve valutore pohojnė se, pėrveē ndryshimeve nė tregjet ndėrkombėtare nė kursin shqiptar tė kembimit kanė filluar efektet sezonale. Ardhja e mijėra turisteve pėr pushime nga Kosova ka sjellė me vete njė fluks jo tė zakonshėm valute qė po ndikon nė mbiēmimin e lekut ndaj euros. Pėr rrjedhojė kėrkesa pėr monedhen vendase kėto ditė eshte rritur duke sjellė edhe rritje tė vlerės sė saj nė tregje kryesisht nė kembim me monedhėn e perbashkėt. Nė agjencitė e kėmbimit pohojnė se, kjo situatė do tė shoqėrojė ecurinė e tregjeve tė kėmbimit edhe pėrgjate dy muajve tė ardhshem, pėr tė arritur kulmin gjatė muajit gusht me ardhjen e emigrantėve nga jashtė.

KORRIERI/ECIKS

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail