Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ministria e Ekonomisė paraqet axhendėn e investimeve


Tiranė, 03 mars 2004 - Privatizimi i Bankes se Kursimeve dhe fillimi i proēesit te privatizimit tė sektorit tė transportit ajror, me fillimin e procedurave pėr koncesionin per aeroportin e Rinasit (investim mbi 80 milionė USD), janė dy nga arritjet kryesore tė Ministrisė sė Ekonomisė, gjatė vitit tė kaluar. Sipas ministrit te Ekonomise, Anastas Angjeli, ėshtė pėr t'u vlerėsuar zbatimi i njė projekti madhor pėr modernizimin e trafikut ajror, me kompanine prestigjioze amerikanei Lockhed Martin si dhe institucione tė tjera financiare tė rėndėsishme si US EXIM BANK. "Konkretizimi i marrėveshjeve pėr financimin e disa segmenteve rrugore siē ėshtė ai i fundit pėr segmentin Lushnjė- Fier dhe gatishmėria dhe fillimi i procedurave pėr konsiderimin e projekteve nė infrastrukturėn rrugore Fier-Vlore-Tepelenė me BEI, me njė vlerė prej rreth 90 milion euro janė dy arritje tė tjera", tha ministri Angjeli. Ministri pėrmendi edhe rezultatet ne konkretizimin e fazės sė parė tė projektit pėr ndėrtimin e TEC-it tė Vlorės me BB, qė shumė shpejt do tė finalizohet edhe me dy institucione te tjera tė rėndėsishme siē janė BERZH dhe BEI, projekt, kosto e tė cilit kap shifrėn rreth 125 milion USD. "Eshtė nė fazėn pėrfundimtare,- tha ministri,- konkretizimi i financimit pėr investime nė KESH me 25 milion USD nga Qeveria e Koresė si edhe pėrfundimi i disa marrėveshjeve pėr financimin e sektorit tė shendetėsisė, ku mė sė fundi ishte ajo prej 5 milion euro, financim i Qeverise Italiane pėr disa zona te vendit si dhe avancimi shume shpejt i projekti tė spitalit tė Shkodrės, me Bankėn e Kėshillit tė Europės dhe vazhdimi i atij tė Durrėsit nga Banka Islamike.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail