Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: MTL me Serbinė, vėshtirėsi pėr biznesin vendas


Tiranė, 25 shkurt 2004 - Marrėveshja e tregtisė sė lirė me Serbinė dhe Malin e Zi pritet qė tė sjellė vėshtirėsi nė operimin nė treg tė bizneseve vendase. Edhe pse njė gjė e tillė pritet tė sjellė njė reduktim tė tarifave doganore nga ana e vendeve pėrkatėse, efektet qė do tė japin nė ekonominė shqiptare duket se nuk janė shumė tė favorshme. Marrėveshjet e tregtisė sė lirė me Serbinė dhe Malin e Zi janė diskutuar dje nė mbledhjen e radhės tė komisionit tė ekonomisė.

Sipas anėtarėve tė kėtij komisioni, njė nga produktet e pakta pėr tė cilat vendi ynė mund tė ketė avantazh, ėshtė vaji i ullirit, pasi ky produkt prodhohet nė sasira tė pakta nga kėto dy vende.

Nė kuadrin e procesit tė globalizimit tė ekonomisė dhe atij tė integrimit evropian marrėveshjet e tregtisė sė lirė me vendet e rajonit janė edhe hapat fillestarė qė duhen tė ndėrmerren nga vendet e rajonit tonė. Shqipėria ka nėnshkruar marrėveshje tė tregtisė sė lirė me disa vende tė rajonit tonė, njė prej tė cilave ėshtė edhe marrėveshja me Malin e Zi dhe me Serbinė, qė ėshtė nėnshkruar nė dhjetor tė vitit 2003. Sot kjo marrėveshje ėshtė paraqitur pėr shqyrtim para komisionit parlamentar tė ekonomisė. Rezultatet e arritura nga nėnshkrimi i kėsaj marrėveshjeje pėr vitin 2003 u paraqitėn para komisionit parlamentar tė ekonomisė dhe financave nga Ilir Kodra, specialist nė Ministrinė e Ekonomisė. “Gjatė vitit 2003 importi nga Serbia dhe Mali i Zi ka qenė rreth 8.3 milionė dollarė, ndėrsa eksporti ka qenė nė shifrėn e 3 milionė dollarėve. Lista e mallrave tė importuara kryesisht pėrbėhet nga mallra agroushqimore, ku peshėn kryesore tė kėtyre mallrave e zė birra, gruri, dhe vaji i lulediellit”, - tha Kodra.

Nė kuadrin e kėsaj marrėveshjeje masat e marra nga qeveria shqiptare nė drejtim tė liberalizimit tė tarifave tė mallrave industriale qė importohen nga kėto dy vėnde u vlerėsuan si tė ngadalta. Nga ana tjetėr qėveritė e kėtyre vendeve kanė liberalizuar tarifat pėr mallrat industriale.

Pėrfaqėsuesi i Ministrisė sė Ekonomisė Kodra tha gjithashtu se gjatė negocimit tė marrėveshjeve me kėto dy vende janė marrė parasysh edhe sugjerimet e bėra nga pala e biznesmenėve shqiptarė.

Marrėveshjet e tregtisė sė lirė dhe ndikimi i tyre nė bilancin tregtar
Shqipėria prej vitesh vuan nga njė bilanc tregtar negativ. Megjithėse ekonomia ka pėsuar njė gjallėrim nė disa sektorė prodhues duke rritur prodhimin dhe plotėsuar njė pjesė tė nevojave tė konsumit, raporti import-eksport ka ardhur duke u rritur. Edhe bilanci tregtar me Serbinė dhe Malin e Zi paraqet gjithashtu tė njėjtėn prirje si edhe bilanci i pėrgjithshėm i ekonomisė shqiptare. “Ne importojmė nga kėto dy vende 3 herė mė shumė se eksportojmė”, - u shpreh Kodra.

Pyetjes se sa pritet qė tė jetė ndikimi i kėsaj marrėveshje nė bilancin tregtar me kėto dy vende Kodra iu pėrgjigj: “Duke parė pėrmasat mė tė fuqishme qė kanė ekonomitė e kėtyre dy vendeve, nuk mund tė jemi shumė optimistė nė kėtė drejtim. Njė rezultat pozitiv pėr vitin e ardhshėm do tė ishte ngushtimi i hendekut tė bilancit tregtar. Synimi pėr tė ulur diferencėn qė ekziston midis importeve dhe eksporteve kėrkon njė rritje nė produktivitetin prodhues”, - tha ai.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail