Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kėrkohet riaktivizimi i projektit pėr korridorin 8


Bruksel, 23 shkurt 2004 - Komisioni i Transporteve i Parlamentit Europian aprovoi kėto ditė njė amendament tė eurodeputetit italian, Vinēenzo Lavarra, pėr rivėnien e Korridorit 8 nė listėn e projekteve me rėndėsi pėrparėsore nė rrjetin infrastrukturor tė BE-sė.

Eurodeputeti italian pohon gjatė njė interviste pėr «Deutsche Welle-n» se heqja e kėtij korridori nga projektet me rėndėsi parėsore tė BE-sė bie nė kundėrshtim me politikėn e integrimit tė kėtij rajoni nė Bashkimin Europian. Prandaj Komisioni i Transporteve do tė kėrkojė qė menjėherė porsa ky amendament tė aprovohet nė seancė plenare nga Parlamenti Europian ai t’i paraqitet Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė pėr tu marrė nė shqyrtim.

Gjashtė muaj mė parė Komisionerja e Bashkimit Europian, Loyla del Palaēio si dhe ish – komisioneri Karel van Miert njoftuan publikisht se Korridori 8, qė duhej tė bashkonte portin e Durrėsit me atė tė Varnės nė Detin e Zi, ishte hequr pėrfundimisht nga lista e projekteve tė infrastrukturės paneuropiane qė do tė duhet tė ndėrtohen deri nė vitin 2020. Dhe pikėrisht kur mendohej se ky projekt ishte varrosur njė herė e mirė, njė rreze shprese vjen pėrsėri nga Brukseli.

Komisioni i transporteve i Parlamentit Europian ka aprovuar kėto ditė njė amendament tė propozuar nga eurodeputeti italian Vinēenzo Lavarra pėr ripėrfshirjen e kėtij korridori nė projektet pėrparėsorė tė Bashkimit Europian.

Duke spjeguar pėrmbajtjen e kėtij amendamenti eurodeputeti Lavarro pohon pėr « Dojēe Velen » se…. heqja e kėtij korridori nga projektet pėrparėsore tė BE-sė bie nė kundėrshtim me politikėn e Bashkimit Europian ndaj rajonit ballkanik. Nga njėra anė BE-ja deklaron se zgjerimi i Bashkimit Europian do tė pėrfundojė vetėm pas pėrfshirjes nė tė edhe tė vendeve ballkanike dhe nga ana tjetėr nuk punon pėr tė pėrshpejtuar kėtė integrim, - thotė ai. Kjo ėshtė edhe arsyeja qė Komisioni i Transporteve i BE-sė aprovoi kėto ditė amendamentin qė kėrkon pėrfshirjen e Korridorit 8 nė projeket me rėndėsi pėrparėsore nė rrjetin infrastrukturor tė BE-sė. Lavarra shton se nė rast se edhe Parlamenti Europian e mbėshtet kėtė iniciativė, atėhere edhe Kėshilli i Ministrave i BE-sė do tė detyrohet tė marrė parasysh kėtė propozim dhe ta shqyrtojė atė nė takimin e ministrave tė transportit tė vendeve tė 15 –shes.

Si pėrfundim mund tė thuhet se Korridori 8 doli nga harresa ku ishte lėnė, por deri nė pėrfshirjen e tij edhe njė herė nė projektet e BE-sė ka shumė pengesa qė duhen kapėrcyer.

ECIKS / DWelle
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail