Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėrisė 25 milionė euro pėr integrim nė BE


Tiranė, 17 shkurt 2004 - Ėshtė deklaruar tashmė nga tė gjithė pėrfaqėsuesit e qeverisė se integrimi i Shqipėrisė nė Bashkimin Europian do tė ketė kosto pėr tė gjithė shqiptarėt. Fundjavėn e kaluar ministri i Financave Arben Malaj ėshtė shprehur nė njė konferencė pėr shtyp mbi kostot financiare qė do tė ketė ekonomia me hyrjen e vendit nė BE. Sipas Malajt, kėto elemente tė kostos nė procesin e integrimit kanė tė bėjnė me humbjen e tė ardhurave doganore, pėr shkak tė aplikimit tė politikave tė reja tregtare, tė cilat sjellin rėnien e tė ardhurave doganore. "Pėr tė ulur efektin e kėtyre kostove qeveria shqiptare ka bėrė njė kėrkesė pranė Brukselit qė pėr njė periudhė afatmesme tė pėrfitojė mbėshtetje tė drejtpėrdrejtė buxhetore", tha Malaj. "Ky proces mbėshtetjeje tashmė ka nisur me njė shumė tė drejtpėrdrejtė prej 25 milionė eurosh tė dhėnė nga Bashkimi Europian. Kjo shumė ėshtė dhėnė nė mėnyrė qė tė mos ngadalėsohen hapat e rritjes sė ekonomisė, por njėkohėsisht tė mos cėnohet konsolidimi fiskal i financave publike".

Nga ana tjetėr ka qenė dhe ministrja e Integrimit Ermelinda Meksi ajo qė ka thėnė se procesi i integrimit tė Shqipėrisė nė BE nuk mund tė bėhet i mundur vetėm me punėn e qeverisė pasi "pėr realizimin e tij duhet tė punojnė tė gjithė". "Ky nuk ėshtė njė proces simbolik dhe kėrkon njė punė nga tė gjithė aktorėt: qeveri, biznes, sistem bankar, edhe vetė shoqėria civile shqiptare", ėshtė shprehur ajo. Sipas saj, ēdo kush nga kėta aktorė do t'u duhet tė paguajnė njė kosto, dikush mė shumė e dikush mė pak.
Cilat do tė jenė impaktet tek qytetarėt?

"Procesi i integrimit tė Shqipėrisė pėr vetė shqiptarėt do tė shoqėrohet me impakte pozitive nė jetėn e tyre tė pėrditshme, qoftė pėr ritmet e shpejta tė rritjes sė ekonomisė, qoftė pėr investimet mė tė mėdha qė do tė ketė ekonomia shqiptare", ėshtė shprehur ministri Malaj. Sipas tij, qeveria ėshtė duke bashkėpunuar me ekspertė tė Bankės Botėrore dhe institucioneve tė tjera ndėrkombėtare, pėr tė mos cėnuar bizneset shqiptare nga ky integrim, pėr shkak tė konkurrencės sė ashpėr me vendet europiane. "Ajo ėshtė e gatshme tė pėrballojė koston e momentit dhe tė garantojė pėr shqiptarėt pėrfitimet afatgjata tė kėtij procesi".

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail