Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: Qeveria lejon hyrjen e produkteve tė modifikuara gjenetikisht


Tiranė, 9 shkurt 2004 - Projektligji i paraqitur nga Ministria e Mjedisit mbi organizmat e modifikuar gjenetikisht (OMGj) ėshtė i mangėt dhe aspak nė pėrputhje me legjislacionin e Bashkimit Europian. Shqipėria nė kuadėr tė Marrėveshjes sė Asociim-Stabilizimit me BE-nė ka njė detyrim qė legjislacionin e saj ta pėrafrojė me atė tė Europės. Por nė kėtė projektligj nuk janė pėrmendur elementet bazė tė legjislacionit tė Bashkimit Europian pėr kėto OMGj. Lavdosh Ferruni, kryetar i Shoqatės sė Bujqėsisė Organike, shprehet pėr gazetėn “Biznesi” se nė projektligjin e propozuar nga Ministria e Mjedisit nuk janė pėrfshirė disa elemente kryesore, si etiketimi i kėtyre produkteve pėr pėrmbajtjen e tyre bioteknologjike etj. Etiketimi, shprehet ai, i kėtyre produkteve ėshtė i domosdoėshėm pasi kjo do t’i mundėsonte ēdo fermeri apo konsumatori shqiptar pėr tė ditur pėr produktet qė ai mund tė konsumojė. Njė element tjetėr i cili nuk ėshtė pėrfshirė nė kėtė projektligj dhe qė sigurisht ėshtė bazė nė atė tė BE-sė ėshtė origjina e kontrollit pra ēdo imtėsi pėr vendin ku ėshtė prodhuar, fermerin i cili e ka prodhuar dhe ēdo informacion tjetėr i cili nevojshėm pėr origjinėn e prodhimit. Ferruni shprehet se njė mangėsi tjetėr e kėtij projektligji ėshtė dhe pėrgjegjėsia, qė do tė thotė se nėse kėto produkte do tė mbillen nė vend, atėherė duhet tė garantojnė bashkekzistencėn me varietetet e tjera jo OMGj, dhe nė tė kundėrt prodhuesit e OMGj-ve tė ndėrmarrin pėrgjegjėsinė nė rast se me kalimin e kohės vėrtetohet se prodhimet e dikujt janė dėmtuar nga bashkekzistenca me OMGj. Tė gjitha kėto mangėsi nuk janė parashikuar nė projektligjin e propozuar nga Ministria e Mjedisit. Ferruni shprehet se nė kundėrshtim me komisionet parlametare tė bujqėsisė dhe mjedisit, tė cilat janė shprehur kundėr hyrjes sė OMGJ-ve nė Shqipėri, Ministria e Mjedisit ėshtė nė favor tė hyrjes sė tyre. Preteksi tashmė i njohur, thotė ai se ne jemi anėtarė tė Organizatės Botėrore tė Tregtisė (OBT-sė) dhe nuk mund tė mos lejojmė tregtinė ėshtė jo i saktė pasi edhe Bashkimi Europian, i cili ka miratuar futjen e 18 produkteve tė modifikuara gjenetikisht para vitit 1998, tani nuk lejon mė hyrjen e tyre, si dhe ka rregulla mjaft tė rrepta kundrejt OMGj-ve. Nga ana tjetėr njė aspekt mjaft i rėndėsishėm ėshtė fakti se vendi ynė duke mos pasur as laboratorė tė mirėfilltė pėr kontrollimin e OMGj-ve dhe as specialistė, do tė mundėsonte hyrjen edhe tė atyre OMGj-ve tė cilat janė tė dėmshme pėr t’u mbjellur apo pėr t’u konsumuar nga njerėzit. Faktikisht kėtė e ka evidentuar dhe Shoqata e Bujqėsisė Organike, e cila bėri publike qė nė njė kampion misri tė marrė nė tregun e inputeve bujqėsore nė veri tė vendit dhe tė analizuar nė njė laborator nė Gjermani, rezultoi se misri ishte me ndotje gjenetike dhe i ndaluar nė BE. Pėr mė tėpėr, Ministria e Bujqėsisė dhe Ushqimit apo vetė kryeministri Shqiptar duhet tė nxirrnin njė vendim pėr ndalimin e OMGj-ve nė Shqipėri, derisa ky projektligj tė merrte njė formė dhe tė miratohej nė Parlament.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail