Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rritet kėrkesa pėr kromin shqiptar

Rritet kromi “Made in Albania” nė tregjet evropiane. Rritja e ēmimit tė kromit nė tregjet ndėrkombėtare, ka dhėnė ndikimet e veta edhe nė industrinė nxjerrėse tė kėtij minerali nė Shqipėri. Burime pranė Ministrisė sė Industrisė dhe Energjitikės bėjnė tė ditur se janė rreth 110 firma private, tė cilat janė licensuar pėr tė kryer kėtė lloj aktiviteti. Specialistėt pranė kėsaj ministrie bėjnė tė ditur se kėto kompani kanė rritur ndjeshėm prodhimin e mineraleve, kryesisht tė kromit, gjė qė ka ndikuar nė rritjen e eksporteve nė tregjet evropiane.

Pas 6 vitesh ulje tė ēmimit tė kromit nė bursat ndėrkombėtare, specialistėt sqarojnė se nga dita nė ditė kėrkesa pėr krom ėshtė duke u rritur. Rritja e ēmimit tė ferrokromit nė tregjet e huaja kohėt e fundit, duke iu afruar 600 dollarė pėr ton, me tendencė pėr rritje tė mėtejshme, bėn tė mundur aktivizimin e prodhimit tė mineralit tė kromit edhe nė Shqipėri. Avantazhet e rritjes sė ēmimit nė tregun ndėrkombėtar tė ferrokromit, po shfrytėzohen kryesisht nga kompania italiane "Darfo", e cila ka marrė me koncesion disa objekte tė kėsaj industrie. Tregu privat i industrisė minerare ka nisur nė vitin 1995, pas daljes sė ligjit minerar. Por ulja drastike e ēmimit tė kromit nė tregjet botėrore, uli ritmet e shitjes sė mineralit si dhe rriti sasitė e stoqeve tė tij. Dhėnja me koncension ka riaktivizuar disa miniera, tė cilat qė prej disa vitesh ishin tė shkatėrruara dhe prodhimi i tyre ishte minimal, pėr tė mos thėnė qė nė to nuk prodhohej.

ECIKS/SHEKULLI


 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail