Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria synon tė rrisė tė ardhurat pėr kokė banori

TIRANĖ, 22 qershor 2003 - Sipas parashikimeve tė Ministrisė shqiptare tė Financave nė vitin 2006 niveli i tė ardhurave pėr kokė banori nė Shqipėri do tė ngritet nė 2344 dollarė. Nė fund tė vitit 2002 ky tregues arriti nė 1500 dollarė, duke u ngritur kėshtu pėr 168 dollarė nė krahasim me nivelin e vitit 2001. Kjo ngritje ėshtė bėrė e mundur nė saje tė rritjes sė lartė, qė ekonomia shqiptare ka shėnuar nė vitet e fundit. Pėr tri vitet e ardhshme parashihet qė Prodhimi i Brendshėm Bruto tė rritet nė mėnyrė kontinuale pėr 6 pėr qind, ndėrsa rritja mesatare e ekonomisė shqiptare nė periudhėn prej vitit 1998 e deri sot ėshtė rreth 7,2 pėr qind. Megjithatė, Shqipėria edhe pėrkundėr kesaj rritje, ende mbetet nė vendin e parafundit me tė ardhurat pėr kokė banori nė Rajonin e Ballkanit. Siē dihet, vendin e fundit ne kėtė rajon e zė Kosova me gjithsej 807 dollarė pėr kokė banori.

Sidoqoftė, ekspertėt e ekonomisė mendojnė se niveli mesatar i tė ardhurave pėr frymė nuk pasqyron saktė nivelin e rritjes sė mirėqenjes sė pėrgjithshme. Faktorė plotėsues dhe mjaft tė rėndėsishėm janė edhe ndarja e drejtė e tė ardhurave kombėtare dhe zhdukja e distancės nė mes tė popullatės sė pasur dhe asaj tė varfėr.

Synimi i Qeverisė sė Shqipėrisė pėr t’i arritur treguesit e cekur makroekonomik pėr vitin 2006 konsderohet nga Banka Botėrore si mjaft ambicioz dhe vėshtirė i realizueshėm. Sipas shėnimeve tė Bankės Botėrore mbi 46% e popullatės sė Shqipėrisė janė tė varfėr dhe jetojnė me mė pak se 2 dollarė nė ditė. Pėr tė ndryshuar kėtė gjendja Banka Botėrore nė bashkėpunim nė Qeverinė Shqiptare ka ngritur projektet pėr zbutjen e varfėrisė. Sipas Strategjisė pėr Zhvillim Social dhe Ekonomik me realizimin e reformave paraprake pritet qė nė vitin 2015 nė Shqipėri tė zhduket varfėria e skajshme dhe tė pėrgjysmohet numri i tė varfėrve.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail