Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Fitime tė majme tė sistemit bankar shqiptar gjatė 2003


Tiranė, 3 shkurt 2004 - Fitimi i sistemit bankar nė fund te vitit 2003, rezultoi me 4.5 miliard lekė, bėnė tė ditur burime te Bankės sė Shqipėrisė. Guvernatori i BSH, Shkėlqim Cani, theksoi nė mbledhjen e fundit tė Kėshillit Mbikqyrės tė BSH, se sistemi bankar paraqitet i shėndoshė nė aspektin e rezultateve finaciare dhe dinamik nė aspektin e zgjerimit tė konkurrencės. Sipas Canit, viti 2003 shėnoi zgjerimin e komunitetit tė bankave tregtare edhe me dy banka tė tjera dhe hapjen e 14 degėve bankare nė rrethe tė ndryshme tė vendit. "Tė gjitha kėto tregojnė pėr njė rritje tė konkurrencės nė sistem, e cila gjithsesi nuk ka prekur aftėsinė e sistemit pėr tė gjeneruar rezultate financiare pozitive", theksoi Guvenatori Cani. Fitimi i sistemit bankar arriti nė 4.5 miliardė lekė nė vitin 2003, kundrejt 3.9 miliardėve nė vitin 2002. Sipas Guvernatorit, fundi i vitit 2003 shėnoi njė hap tė rėndėsishėm nė drejtim tė reformave nė sistemin financiar tė vendit. Pas disa pėrpjekjesh rrjesht, nė muajin Dhjetor 2003, theksoi Cani, u bė e mundur shitja e 100 pėr qind tė aksioneve tė Bankės sė Kursimeve, bankės austriake Raifeissen Zentral Bank, shitje e cila do te ndikoje nė zgjerimin e gamės sė produkteve financiare tė ofruara nė treg, nė rritjen e konkurencės nė tregun bankar dhe nė rritjen e kreditimit tė ekonomisė nė njė periudhė afatmesme.

ECIKS / News24
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail