Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Riaktivizohet miniera e nikel-silikatit nė Bitinckė


Tiranė, 3 shkurt 2004 - Rreth 2 milionė USD do tė investojė kėtė vit kompania private shqiptaro-franceze "A & F", Sh.a nė minierėn e nikel-silikatit nė Bitinckė tė rrethit tė Korēės. Investimi qė ka nisur tė zbatohet, do tė rrisė prodhimin e mineralit tė nikel-silikatit deri nė fund tė vitit nė 240 mijė tonė, bėnė tė ditur burime tė ministrisė sė Industrisė dhe Energjitikės. Gjatė vitit 2003, kjo kompani investoi rreth 1 milionė USD pėr blejren e makinerive dhe hapjen pėr shfrytėzim tė minierės sė nikel-silikatit nė Bitinckė. Rreth 40 mijė tonė nikel-silikat nga miniera e Bitinckės nė rrethin e Korēės u eksportua nė uzinėn e ferronikelit "Feni Industri" nė Kavardac tė Maqedonisė vitin qė shkoi. Firma shqiptaro-amerikane "Adi" Sh.p.k morri nė fillim tė vitit 2002 me leje minerare 20-vjeēare shfrytėzimin e minierės sė Bitinckės nga ministria e Industrisė dhe Energjitikės. Pėr shfrytėzimin e minierės sė nikel-silikatit tė Bitinckės "Adi" Sh.p.k krijoi "joint venture" me njė kompani franceze, ku zotėron paketėn e aksioneve me 51% tė saj, nėn emrin "A &F" Sha. Miniera e Bitinckės nė rrethin e Korēės filloi nga puna nė vitin 1981. Deri para viteve 90-tė, nė tė prodhoheshin 50 deri nė 150 mijė ton mineral nė vit. Miniera u ruajt nė konservim nga viti 1992 deri nė 1998, kohė kur ju dha me leje minerare firmės greke "Larco", e cila punoi vetėm 1 vit, prej nga pėrfitoi 50 mijė ton mineral, tė cilin e pėrpunoi nė uzinėn e vet nė Kostur. Mė pas, kjo firmė u tėrhoq nga vendi ynė .

ECIKS / BalkanWeb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail