Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Huaja e FMN-sė - qesharake pėr Shqipėrinė


Tiranė, 27 janar 2004 - Nė kuadėr tė marrėveshjes sė nėnshkruar nė qershor tė 2002-it midis FMN-sė dhe qeverisė shqiptare, ky fond ka lėvruar njė hua me vlerė qesharake pėr Shqipėrinė. Kjo hua ėshtė 5.9 milionė dollarė, ndėrkohė qė qeveria shqiptare deri tani ka tėrhequr 17.8 milionė dollarė, nga 41.5 milionė qė ėshtė fondi total i i aprovuar pėr Shqipėrinė. Bordi Ekzekutiv i FMN-sė ka pėrfunduar fundjavėn e kaluar rishikimin e tretė tė ecurisė ekonomike tė Shqipėrisė dhe tė poziconit financiar nė kuadrin e programit tė reduktimit tė varfėrisė dhe rritjes ekonomike (PRGF). Gjithashtu, u miratua dhe kėrkesa e Shqipėrisė pėr heqjen e njė kriteri nė lidhje me reformat strukturore, mė 30 shtator tė vitit tė kaluar, qė lidhej me masat pėr tė rregulluar detyrimet e prapambetura tė ndėrmarrjeve tė sektorit shtetėror. Ndėrkohė, zėvendėsdrejtori ekzekutiv i FMN-sė dhe kryetari i saj i radhės Agustin Carstens u shpreh: “Ecuria e Shqipėrisė gjatė gjysmės sė parė tė programit PRGF ka qenė pėrgjithėsisht e kėnaqshme, megjithatė vihen re vonesa nė reformat strukturore. Deficitet nė tė ardhura vazhdojnė dhe mund tė komprometojnė objektivat e programit”. Ai vazhdoi mė tej duke theksuar se pėrmirėsimi nė mbledhjen e tė ardhurave do tė jetė njė politikė prioritare qė do tė kėrkojė jo vetėm pėrmirėsime nė administrimin dhe hartimin e politikės sė taksave, por dhe veprime pėr tė pėrmirėsuar qeverisjen dhe klimėn e biznesit, nė mėnyrė qė tė reduktohet madhėsia e ekonomisė informale dhe tė zgjerohet baza e taksave. Kėshtu, programi PRGF pėrmban masa tė rėndėsishme pėr administrimin e taksave, tė cilat nė rast se ndėrmerren bashkarisht, pritet qė tė pėrmirėsojnė eficensėn, barazinė dhe volumin e taksave tė mbledhura. “Megjithatė, suksesi do tė kėrkojė qė autoritetet tė marrin masa tė forta edhe nė ēėshtje tė tjera tė qeverisjes, si reforma gjyqėsore dhe forcimi i shtetit ligjor”, - u shpreh Carstens.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail