Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bregasi: Do tė rinegocojmė MTL-nė me Kosovėn


Tiranė, 24 janar 2004 - Mė datė 26 tė kėtij muaji do tė ketė njė takim nė mes tė Odės Ekonomike tė Kosovės dhe Dhomės sė Tregtisė ku do tė bisedeohet pėr mundėsitė e ndryshimit tė MTL-sė mes dy vendeve pėr tė shuar produkte tė reja si dhe pėr tė shtuar kuotat pėr produktet ekzistuese. Kjo ėshtė bėrė e ditur dje nga Luan Bregasi, president i Bashkimit tė Dhomave tė Tregtisė dhe Idustrisė sė Shqipėrisė. Sipas tij: "MTL-ja me Kosovėn deri mė tani ka patur efekte pozitive nė shkėmbimet tregtare janė rritur qė nga hyrja nė fuqi tė kėsaj marrėveshje." "Veēanarisht eksportet shqiptare drejt Kosovės kanė pėsuar njė rritje tė vazhdueshme qė nga fillimi i zbatimit tė kėsaj marrėveshje". Mbėshtetje pėr rinegocimin e MTL-sė me Kosovėn me qėllim thellimin e shkėmbimeve tregtare ka dhėnė edhe ministri i ekonomisė, Anastas Angjeli si dhe pėrfaqėsues tė sekretariatit tė Organizatės Botėrore tė Tregtisė pranė ministrisė sė ekonomisė. Me kėtė rinegocim mendohet qė kėto 10 produkte qė janė prodhime origjine (tė mos ketė kufizime nė kuota dhe nė tarifa, pra, sipas Bregasit:
"Njė liberalizim i plotė pėr kėto produkte". Rinegocimi i MTL-sė me Kosovėn ka pėr qėllim tė thelloj edhe mė tej shkėmbimet tregtare mes dy vendeve. Mbas takimit qė do tė zhvillohet mes dy pėrfaqėsuesve tė komunitetit tė biznesit tė dy vendeve mendohet qė tė zhvillohen edhe takime mes ministrive ekonomike tė dy vendeve pėrkatėse. Pjesė e kėtyre negocimeve do tė jetė edhe birra, e cila ėshtė pėrfshirė nė MTL-nė e nėnshkruar mes Shqipėrisė dhe Kosovės.
Sidoqoftė, kėrkesa nga ana e bzinesmenėve shqiptarė pėr tė liberalizuar tėrėsisht tregtinė e birrės nuk mendoj se do tė pranohet nga prodhuesit kosovar tė birrės pasi kjo industri akoma nuk ka arritur nivelet e saj mė tė mira qė tė mund tė konkurronte pa asnjė barrierė firmat shqiptare qė tashmė janė mė tė konsoliduara dhe nuk ak probleme tė tilla siē ėshtė privatizimi, problem me tė cilin vazhdon tė pėrballet prodhuesi kryesor nė Kosovė "Birra e Pejės.

Produktet qė do tė rinegocohen me qėllim liberalizimin e plotė:
1. Birra
2. Vaji i rafinuar
3. Prodhime ushqimore (biskota etj)
4. Hekur
5. Vezėt
6. Gozhdė dhe tela
7. Tulla dhe tjegulla
8. Kollė, ēimento
9. Pije alkolike (verė, raki etj).
10. Njė numėr prodhimesh bujqėsore

ECIKS / BIZNESI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail