Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Biznesi vendas kėrkon tė blejė 100 % tė INSIG-un


TIRANĖ, 17 JANAR 2004 - Biznesi shqiptar kėrkon qė tė blejė 100 pėr qind tė aksioneve tė kompanisė shtetėrore tė sigurimeve. Biznesmenėt vendas dje nė njė konferencė pėr shtyp kanė kėrkuar qė tė vendosen nė tė njėjtat pozita me biznesin e huaj dhe me institucionet e ndryshme ndėrkombėtare. Rreth 30 biznesmenė tė fuqishėm vendas kanė krijuar Grupin e Interesit tė Biznesit Shqiptar, me qėllim qė tė marrin pjesė nėpėrmjet kapitalit qė zotėrojnė nė privatizimet strategjike qė pritet qė tė kryejė qeveria shqiptare. "Pjesėmarrja e kapitalit vendor nė privatizimet strategjike ėshtė domosdoshmėri pėr zhvillimin e vendit dhe dinjitetin e shoqėrisė shqiptare nė kushtet e procesit tė pakthyeshėm tė integrimit tė vendit nė Bashkimin Europian", -ėshtė shprehur Gjergj Buxhuku, drejtor i Institutit Shqiptar tė Politikave Anti-Dumping, i cili do tė asistojė biznesin shqiptar nė kėtė iniciativė. Sipas Buxhukut, ka ardhur koha qė tė gjithė faktorėt politikė, shtetėrorė, privatė dhe tė shoqėrisė civile t'i thonė "ndal" daljes sė pakontrolluar tė parave shqiptare jashtė vendit, si plaga mė e madhe dhe shkaku i vėrtetė i mungesės sė stabilitetit ekonomik, politik, social dhe shkaktar i tragjedive njerėzore tė shqiptarėve. "Janė politikat e qeverisė qė po e ēojnė vendin nė katastrofa ekonomike, por nuk janė mė pak pėrgjegjės edhe priftėrinjtė e FMN-sė, tė cilėt bėhen bashkėpjesėtarė nė njė politikė qė ka injoruar interesat ekonomike tė vendit", -ėshtė shprehur biznesmeni Koēo Kokėdhima. Ndėrsa kryetari i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė, Luan Bregasi, ėshtė shprehur se "biznesi vendas ka kapacitete financiare, menaxheriale dhe ka provuar edhe herė tė tjera qė ėshtė nė gjendje tė ndėrmarrė iniciativa tė tilla kaq tė rėndėsishme". Kėshtu, biznesmenėt kanė kėrkuar qė tė blejnė 100 pėr qind tė aksioneve tė kompanisė shqiptare tė sigurimeve, duke qenė tė gatshėm qė tė blejnė me tė njėjtin ēmim edhe aksionet qė ka blerė IFC-ja dhe BERZH-i. Ndėrkohė qė kanė kėrkuar nga qeveria shqiptare, qė interesat e Grupit Nismėtar tė Biznesit Shqiptar tė merren parasysh dhe tė pėrfshihen nė paketėn ligjore, qė po pėrgatitet pėr privatizimin e aksioneve tė INSIG-ut. Grupi nismėtar i biznesit ka deklaruar se ka edhe biznesmenė tė tjerė shqiptarė qė kėrkojnė qė tė marrin pjesė nė privatizimin e INSIG-ut, Albtelekomit dhe hotel "Tiranės".

"Biznesi ėshtė dėshmitar se deri mė sot metodat e pėrdorura pėr privatizimet janė karakterizuar nga intransparenca, arbitrariteti dhe korrupsioni. "I jap tė gjithė mbėshtetjen time tė gjithė grupeve tė bizneseve qė janė formuar pėr tė privatizuar INSIG-un, Albtelekomin dhe hotel "Tiranėn""

ECIKS / SHEKULLI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail