Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rritet prodhimi agro-ushqimor gjatė vitit 2003


TIRANĖ, 16 JANAR 2004 - Prodhimi agroushqimor nė Shqipėri gjatė vitit 2003 ka shėnuar njė rritje prej 1.2 pėr qind nė krahasim me vitin 2002. Kjo shifėr ėshtė mė e ulėta gjatė kėtyre viteve tė fundit, edhe pse ky prodhim ėshtė rritur. Aktualisht, industria ushqimore agropėrpunuese pėrfaqėsohet nga 2.900 fabrika dhe linja pėrpunimi, numėr ky qė nuk ka ndryshuar shumė me vitin e kaluar. Kėto fabrika pėrfshihen kryesisht nė ndėrmarrje tė vogla dhe tė mesme. Sipas tė dhėnave nga Ministria e Bujqėsisė dhe Ushqimit, rezulton se gjatė vitit qė sapo u mbyll, kompanitė e konsoliduara nė fushėn e agropėrpunimit kanė rritur investimet private, pėrgjithėsisht nė drejtim tė teknologjisė, e cila ėshtė importuar nga shtetet perėndimore, kryesisht nga Italia, Greqia dhe Gjermania.

Sektori i prodhimit
Prodhimi i sektorit tė agroindustrisė, sipas statistikave tė dikasterit tė bujqėsisė, gjatė vitit 2003 ka shėnuar njė rritje prej 1.2 pėr qind, ndonėse aktualisht kjo industri plotėson rreth 25 pėr qind tė kėrkesave tė tregut, ndėrsa 75 pėr qind plotėsohen nga importi. Kryesisht biznesmenėt qė merren me agroindustri e kanė shtrirė aktivitetin e tyre drejt pėrpunimit tė artikujve qė bazėn kryesore e kanė prodhim vendi, nė sektorėt e blegtorisė, pemėtarisė, rrushit etj.

Pėr vitit 2003, sipas tė dhėnave nga MBU-ja, nė krahasim me vitin e kaluar ėshtė rritur 8 pėr qind dhe numri i tė punėsuarve nė kėtė sektor. Statistikat e vitit tė kaluar shėnojnė se 37 pėr qind e tė punėsuarve janė femra dhe punėsimi nė agroindustri pėrfshin 20 184 persona. Sipas tė dhėnave zyrtare, njė kontribut nė konsolidimin e kėtij sektori kanė dhėnė dhe projektet e ndryshme, ku ndėr mė tė rėndėsishmit janė granti japonez "Rritja e prodhimit ushqimor", pėrmes tė cilit janė instaluar nė rrethe tė ndryshme tė vendit linja pėrpunimi tė kėsaj industrie agropėrpunuese. Kjo industri ėshtė njė nga industritė mė tė zhvilluara nė vend dhe pritet qė investimet e mėdha tė bėra nė tė tė rrisin prodhimin agroushqimor.
Por agrobiznesi gjatė vitit tė kaluar ėshtė ndeshur me vėshtirėsi tė mėdha, sidomos pėr tarifat doganore, si dhe pėr shkak tė marrėveshjeve tė tregtisė sė lirė, tė cilat, sipas pėrfaqėsuesve tė agrobiznesit, po e pengojnė zhvillimin e kėtij sektori. Ata kanė kėrkuar qė qeveria dhe konkretisht Ministria e Ekonomisė tė rinegociojnė marrėveshjen e Shqipėrisė me Organizatėn Botėrore tė Tregtisė (OBT) gjatė kėtij viti

ECIKS / BIZNESI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail