Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Selaniku nuk sjell gjė tė re pėr Kosovėn

SELANIK, 22 qershor 2003 – Samiti i Bashkėsisė Evropiane nė Selanik pėrfundoi pa ndonjė vendim konkret apo pėrcaktim datash e terminesh pėr mundėsinė e integrimit tė shteteve tė Ballkanit Perėndimor nė BE. Kryeministri grek Kostas Simitis deklaroi se procesi i integrimit tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor ėshtė i pakthyeshėm, por tėrhoqi vėrejtjen se njė proces i kėtillė do tė jetė afatgjatė dhe i kushtėzuar me reforma. Secili nga kėto vende nė mes tjerash ėshtė i detyruar t’i plotėsojė parakushtet ekonomike e politike, tė njohura edhe si Kritere tė Kopenhagės, pėr tė prerė biletėn e integrimit nė BE.

„Bashkėsia Evropiane nuk do tė jetė komplete pa integrimin e Ballkanit nė tė“, ka deklaruar Presidenti i Komisionit Evropian Romano Prodi. Ai nuk ka pėrmendur ndonjė datė pėr fillimin e negociatave integruese pėr ndonjėrin nga shtetet e Ballkanit. Kundėr njė saktėsimi tė datave ishte edhe Kancelari austriak, Wolfgang Schüssel: „Ėshtė ende herėt pėr tė bėrė saktėsimin e ndonjė date konkrete. Sidoqoftė, unė jam i bindur se procesi i integrimit ėshtė vėnė nė binarėt e duhur“.

Nė kėtė samit, Bashkėsia Evropiane ka vendosur tė shtojė ndihmat financiare pėr vendet e regjionit edhe pėr 200 milione euro. Me kėtė vlera e pėrgjithshme e ndihmave financiare pėr periudhėn 2000-2006 ėshtė rritur nė 4,8 miliardė euro.

Pėr Kosovėn asgjė e re

Kosova nė kėtė samit kishte vetėm cilėsinė e vėzhguesit dhe nuk ėshtė pėrfshirė fare nė dokumentet pėrfundimtare. Sipas kėsaj, parakushtet qė i janė shtruar vendeve tė Ballkanit Perėndimor nuk do tė jenė tė aplikueshme pėr Kosovėn. As ēėshtja e marrėveshjes pėr asociim stabilizim nė mes tė BE-sė dhe Kosovės nuk u hap fare edhepse u tha qė statusi i pazgjidhur nuk duhet tė jetė pengesė pėr kėtė proces.


Kriteret e Kopenhagės

Si parakushte pėr integrim nė BE, Kėshilli i Evropės ka formuluar nė vitin 1993 nė Kopenhagė, tė ashtuquajturat „Kriterie tė Kopenhagės“, qė duhen pėrmbushur nga kandidatėt pėr integrim:


1. „Kriteri politik“, qė nėnkupton stabilitet institucional, rend demokratik dhe juridik, mbrojtje tė tė drejtave tė njeriut dhe kujdes e mbrojtje ndaj pakicave.


2. „Kriteri ekonomik“, qė nėnkupton njė ekonomi funksionale tė tregut me aftėsi pėr t’i qėndruar presioneve tė konkurrencės brenda tregut tė brendshėm tė BE-sė.


3. „Kriteri acquis“, qė nėnkupton aftėsinė pėr tė pėrvetėsuar obligimet dhe qėllimet qė dalin nga anėtarėsimi nė BE. Konkretisht, nėnkupton pranimin dhe aplikimin e ligjeve tė pėrbashkėta tė Bashkėsisė Evropiane (“Acquis communautaire” pėrbėhet nga rreth 80.000 faqe me tekste ligjoro-juridike).ECIKS (K.D.)


 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail