Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BK-ja kalon pėrfundimisht nė duart e austriakėve


Tiranė, 15 janar 2004 - Banka e Kursimeve kalon pėrfundimisht nė pronėsi tė austriakėve. Ėshtė nėnshkruar dje kontrata e shitjes sė bankės mė tė madhe nė Shqipėri nga ana e Ministrisė sonė tė Financave dhe pėrfaqėsuesve tė Raiffeisen Bank. Shitja 100 pėr qind e aksioneve tė Bankės sė Kursimeve u finalizua pas debateve tė shumta qė ngjalli ky privatizim, debate qė kishin tė bėnin kryesisht me ēmimin me tė cilėn kjo bankė iu shit austriakėve. Fillimisht banka austriake kishte ofruar shumėn e 95 milionė dollarėve, plus njė pagesė nė kontribut (investimet nė kapitale) prej 31 milionė dollarėsh, ndėrkohė qė OTP Bank, konkurrentja tjetėr nė tender, kishte ofruar 119 milionė dollarė amerikanė "cash" (para nė dorė). “Ne dhamė njė ēmim tė lartė dhe menduam se kontrata qė na u ofrua nga Ministria e Financave pėrmbante njė risk shumė tė lartė, kėshtu qė nuk pranuam tė dorėzonim kontratat e nėnshkruara brenda njė ore. Duhet tė kuptojmė se me atė ēmim tė lartė nėnshkrimi i njė kontrate brenda njė ore do tė ishte i pamundur dhe jo i kujdesshėm”,-ėshtė shprehur zv.drejtori i pėrgjithshėm i OTP Bank Laszl Wolfe. Fakti i fitimit tė tenderit nga Raiffeisen Bank, edhe pse me njė ofertė mė tė ulėt, ngjalli polemika tė shumta. E ndodhur nė njė situatė tė tillė, banka austriake ndryshoi ofertėn e saj, duke dhėnė njė ēmim pėr Bankėn e Kursimeve prej 126 milionė dollarėsh cash.

Kėshtu, ka qenė Kėshilli i Ministrave ai qė shpalli pėrfundimisht fituese tė tenderit ndėrkombėtar pėr privatizimin e Bankės sė Kursimeve Raiffeisen Bank pėr njė vlerė prej 126 milionė dollarėsh. Nė kėtė shumė pėrfshihet edhe dividendi i Bankės sė Kursimeve prej 21 milionė dollarėsh, ku dividendi vjetor i vitit 2003 do tė derdhet i gjithė nė buxhetin e shtetit. Nga privatizimi strategjik i Bankės sė Kursimeve tė ardhurat e pėrgjithshme nė buxhetin e shtetit pėr vitin 2004 parashikohen tė rriten afro 8 pėr qind.

Nė nėnshkrimin e kontratės pėrfundimtare ishte i pranishėm edhe kryeministri Fatos Nano. Burime zyrtare pranė Kryeministrisė bėjnė tė ditur se pjesė e marrėveshjes sė shitjes ėshtė edhe marrėveshja “Escrow”, e cila do tė rregullojė marrėdhėniet e lėvrimit tė pagesave midis Ministrisė sė Financave dhe Raiffeisen Zentral Bank, tė cilat do tė kryhen nėpėrmjet American Express Bank. Me firmosjen e marrėveshjes sė shitjes sė aksioneve, procesin do ta pasojnė njė sėrė procedurash, tė cilat do tė ndiqen nė vazhdimėsi deri nė bėrjen e kėsaj kontrate tė vlefshme

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė



Analizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?



Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail