Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria rritė fondet pėr shėndetėsinė dhe arsimin


Tiranė, 13 janar 2004 - Strategjia Kombėtare pėr Zhvillim Ekonomik dhe Social (SKZHES) konsiderohet si dokumenti themelor mbi cilin aktualisht dhe nė tė ardhmen, do tė orientohet puna dhe aktiviteti i qeverisė.

Ky dokument ėshtė pėrpjekja mė serioze dhe mė e arrirė nė tendencėn tonė pėr tė harmonizuar strategjitė afatmesme, me strategjitė sektoriale, strategjitė rajonale me planet e veprimit dhe buxhetet vjetore dhe merr vlerat e tij reale duke reflektuar synimin tonė tė pėrbashkėt pėr tė pėrmbushur detyrimet qė rrjedhin nga procesi i stabilizim – asociimit pėr tė bėrė tė mundur integrimin e Shqipėrisė nė familjen europiane dhe pėr tė realizuar gradualisht objektivat e mijėvjeēarit.

Pėrmirėsimi i sistemit arsimor, njė shėrbim mė i mirė shėndetėsor, politika mė aktive sociale – ofrimi i kėtyre shėrbimeve pėr njė numėr mė tė madh njerėzish e nė njė nivel mė tė lartė cilėsie gjithnjė e mė shumė duhet tė jenė shqetėsimi ynė dhe duhet tė shohin tė kanalizuara drejt tyre njė fond nė rritje nga buxheti i shtetit dhe financimet e huaja.

Nė pėrpjekjet pėr tė marrė autorėsinė shqiptare, procesi i hartimit tė kėtij dokumenti, monitorimi i vazhdueshėm i tij, pėrgatitja e raporteve tė progresit kanė njohur interesin e tė gjitha institucioneve shqiptare nė nivel qendror e lokal.

E para strategji me kėto lloj pėrmasash, dokument me karakter gjithpėrfshirės, e orientuar drejt sektorėve tepėr tė ndjeshėm pėr tė gjithė popullsinė, hartimi, zbatimi dhe monitorimi i saj padyshim qė kėrkoi dhe ndjeu mbėshtetjen e komunitetit donator qė operon nė Shqipėri. Ky komunitet vlerėsohet nė veēanti pėr nismėn, kontributin dhe ndihmesėn e tyre jo vetėm pėr mbėshtetjen financiare qė i kanė dhėnė kėtij dokumenti, por edhe pėr promovimin dhe pėrfshirjen nė procesin e SKZHES – sė tė elementėve tė tillė si: transparenca, gjithpėrfshirja, marrja nė konsideratė e interesave tė grupeve tė marzhinalizuara, rritja e rolit tė gruas, pėrfshirja e shoqėrisė civile te – elementė tė cilėt lehtėsojnė pranimin, realizimin dhe monitorimin e objektivave tė kėsaj strategjie.

Dua tė pėrqėndroj vėmendjen tani nė atė ēfarė tė gjithė bashkė duhet tė bėjmė mė mirė, nė ato qė duhet tė jenė sfidat tona pėr tė ardhmen, me qėllim lehtėsimin dhe realizimin mė shpejt tė integrimit tė Shqipėrisė nė rajon, Europė e mė gjerė.

Ne duhet tė synojmė njė ndėrgjegjėsim mė tė madh tė politikanėve e tė vendimmarrėsve pėr rolin dhe rėndėsinė e SKZHES-sė, njė ndėrgjegjėsim mė tė madh tė tė gjithė opinionit qė duhet tė shohin gjithnjė e mė mirė tė pasqyruara nė kėtė strategji interesat e tyre, njė ndėrgjegjėsim mė tė madh tė donatorėve dhe institucioneve financiare ndėrkombėtare tė cilėt duhet tė gjejnė nė kėtė dokument opsionet e tyre tė financimit, mundėsitė e bashkimit tė kontributeve tė tyre financiare pėr tė realizuar nė njė kohė sa mė tė shpejtė objekte tė rėndėsishme tė infrastrukturės, transportit e energjisė duke i lėnė kėshtu mundėsi buxhetit tė shtetit tė pėrqėndrohet gjithnjė e mė shumė nė shėrbimet bazė dhe nė pėrmbushjen e prioriteteve tė strategjisė.

Ne duhet te synojme forcimin e metejshem te institucioneve dhe ngritjen ne nje nivel me te larte te kapaciteteve qe realizojne hartimin, zbatimin dhe monitorimin e kesaj strategjie ne te gjitha institucionet shqiptare per ti dhene me teper shanse realizimit me sukses te kesaj strategjie.

Kjo strategji nuk duhet asnjehere te konsiderohet nje dokument ne leter, nje instrument statik, apo thjesht nje detyre per tu realizuar. Ajo duhet te fitoje dozen e saj te fleksibilitetit per t’ju adoptuar gjithnje ne kohe ndryshimeve te mikromjedisit dhe ambientit te jashtem per te perfituar ne kohe nga mundesi dhe oportunitete qe ofron ky mjedis dinamik.

Dhenie e dimensioneve te reja kesaj strategjie, nje bashkepunim me i madh midis aktoreve kombetare dhe nderkombetare, perdorimi me me efektivitet i burimeve te brendshme dhe te jashtme ne investimet publike, organizimi i nje numri me te madh tryezash dhe aktivitetesh fokusi i te cilave do te jete Strategjia do te bejne te mundur realizimin e suksesshem te objektivave te kesaj strategjie.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail