Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Minierat shqiptare fillojnė tė dalin nga krizat


TIRANĖ, 10 JANAR 2004 - Riaktivizohet sektori minerar nė Shqipėri. Pas shumė vitesh humbje dhe mosprodhimi tė minierave shqiptare viti 2003 ka njohur njė rigjallėrim tė kėtij sektori. "Gjatė vitit tė kaluar kemi njė aktivizim tė ndjeshėm tė sektorit minerar, e nė mėnyrė tė veēantė tė minierave nė krom, bakėr, nikel, silikat, si dhe tė tė gjitha llojeve tė materialeve tė ndėrtimit", -ėshtė shprehur ministri Doda. Sipas tij, nė total kundrejt vitit 2002, prodhimi u rrit me rreth 30 pėr qind.

Ndėrkohė qė sipas ministrit, me rreth 30 pėr qind janė rritur edhe investimet private, duke kapur vlerėn e 13 milionė dollarėve. Kurse tė ardhurat nga lejet minerare, arritėn nė rreth 40 milionė lekė ose rreth 2 herė mė tė larta se nė vitin 2002. Sektori minerar me rreth 3 mijė e 200 tė punėsuar, nė vitin 2003 prodhoi dhe eksportoi njė vlerė prej rreth 25 milionė dollarė.

"Nė degėn e kromit, viti 2003 shėnoi fillimin e daljes nga njė prej krizave mė tė thella qė ka njohur tregu ndėrkombėtar i kromit, ndėrkohė qė nė 6-mujorin e dytė tė vitit u rrit ndjeshėm si prodhimi, ashtu edhe investimet", pohon Doda. Ndėrsa, sipas ministrit nė degėn e bakrit, po ndiqen hap pas hapi investimet e kompanisė koncesionare "Beralb" nė minierėn e Munellės dhe nė fabrikėn e pasurimit tė Fushė Arrėzit. Doda sqaron se edhe nė degėt e tjera, gjatė vitit 2003, ka patur zhvillime pozitive, investime tė konsiderueshme janė kryer pėr pėrgatitjen e vendburimeve tė nikelit dhe silikatit.

ECIKS / SHEKULLI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail