Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kompania maqedonase "Mikrosam" nė listėn e zezė tė SHBA-ve


Shkup, 8 janar 2004 - Kompania nga Maqedonia "Mikrosam" ėshtė vendosur nė listėn e zezė tė SHBA-sė dhe ndaj saj do tė zbatohen kufizime tregtare. Kjo kompani dhe pronari i saj Bllagoja Samakovski akuzohen se janė pėrfshirė nė tregti me teknologji tė raketave. Masat kundėr kompanisė "Mikrosam" dhe pronarit tė saj Samakovski parashikojnė njė ndalesė dyvjeēare pėr marrėveshje me qeverinė amerikane dhe njė vendim pėr ndalim tė dhėnies sė licensave eksportuese pėr kėtė periudhė. Redaksia nė gjuhėn maqedonase e radios "Zėri i Amerikės" informoi se vendimi i para ca ditėve ishte shpallur nė Regjistrin Federal tė qeverisė amerikane.

Nė vendim theksohet se kėto masa janė marrė edhe pėr shkak se ishte shkelur vendimi i dhėnė nga ish-presidenti amerikan Bill Klinton, sipas tė cilit zbatohen sanksione kundėr personave dhe kompanive tė pėrziera nė tregtinė e armėve tė shkatėrrimit nė masė dhe mjete pėr pėrdorim tė armėve tė tilla. Nė dokument nuk ėshtė qartėsuar se ē’lloj armėsh janė tregtuar, as nuk janė pėrmendur vendet tė pėrziera nė tregtinė, informoi "Zėri i Amerikės". Kompania "Mikrosam" ėshtė themeluar nė mesin e viteve ‘90 tė shekullit tė kaluar nė Prilep dhe merret me pėrpunim tė teknologjisė moderne, kryesisht tė robotėve industrialė.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail