Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Deficiti tregtar: shqiptarėt humbasin 15.8 miliardė lekė


Tiranė, 8 janar 2004 - Pėrkeqėsohet bilanci tregtar shqiptar. Instituti Shqiptar i Statistikave ka deklaruar dje se deficiti tregtar ka pėsuar njė rritje prej 9.8 pėr qind. Shkak pėr thellimin e hendekut tė bilancit shqiptar tregtar ėshtė rritja e ndjeshme e importeve nė krahasim me eksportet. Produktet “Made in Albania” edhe pse kanė rritur me rreth 4.2 pėr qind prezencėn e tyre nė tregjet e huaja gjatė muajit tetor nuk kanė qenė nė gjendje tė mbulojnė importet, tė cilat janė rritur dy herė mė shumė. Sipas tė dhėnave mė tė fundit tė Institutit tė Statistikave, deficiti tregtar nė fund tė muajit tetor ka arritur nė 15.8 miliardė lekė, si rrjedhojė, niveli i eksporteve ka arritur nė 4.9 miliardė lekė dhe importet rreth 20.8 miliardė lekė. “Tregtia me vendet e Bashkimit Evropian zuri rreth 71.5 pėr qind, ndėrkohė qė partnerėt kryesorė tregtarė edhe gjatė kėtij muaji janė Italia dhe Greqia. Eksportet me Italinė janė rreth 74.7 pėr qind dhe importet rreth 32.8 pėr qind, ndėrsa me Greqinė, eksportet janė rreth 14.1 pėr qind dhe importet rreth 17.2 pėr qind”, -pohojnė specialistėt e Institutit tė Statistikave.

Gjatė periudhės sė fundvitit vėrehet njė rritje e eksporteve tė grupeve: “Produkte kimike dhe plastike” nga 14 milionė lekė nė 27 milionė lekė (93.3%); “Materiale ndėrtimi dhe metale” nga 554 milionė lekė nė 673 milionė lekė (21.4%); “Ushqime, pije, duhan” nga 469 milionė lekė nė 593 milionė lekė (26.3%); ndėrsa pėr grupin “Makineri, pajisje dhe pjesė kėmbimi” eksporti u ul nga 235 milionė lekė nė 99 milionė lekė (57.7%) etj. Sipas Institutit tė Statistikave, eksportet drejt Austrisė, Gjermanisė, Greqisė, Italisė dhe Bullgarisė janė rritur ndjeshėm, ndėrsa eksportet drejt Rusisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės kanė pėsuar ulje. Por, edhe pse statistikat tregojnė njė rritje tė lehtė tė eksporteve, bilanci tregtar vazhdon qė tė jetė tepėr negativ dhe do tė thellohet nga viti nė vit. Sipas tė dhėnave mė tė fundit, raporti import-eksport ėshtė 1:22, gjė qė tregon se ekonomia shqiptare ėshtė e varur nga mallrat e importit. Sipas INSTAT-it, importi i grupeve “Lėkurė dhe artikuj prej lėkure” u rrit nga 564 milionė lekė nė 747 milionė lekė (32.4%); dhe “Materiale ndėrtimi dhe metale” nga 2.5 miliardė lekė nė 3.1miliardė lekė (21.8%), ndėrsa pėr grupin “Tekstile dhe kėpuce” importi u ul nga 2.5 miliardė lekė nė 2.8 miliardė lekė ( 10.4%). Vendi ynė importon kryesisht nga: Austria, Gjermania, Hungaria, Italia, Japonia, Belgjika, Kroacia, Polonia, Holanda dhe ish-Jugosllavia. Sipas statistikave, Italia mban vendin rekord pėr importin, e cila zė rreth 33 pėr qind tė importit total. Pas saj, vjen Greqia me rreth 17 pėr qind tė totalit tė importeve, vendet e tjera tė Bashkimit Europian me rreth 9 pėr qind tė totalit tė importeve, Turqia me rreth 8 pėr qind dhe Gjermania me rreth 7 pėr qind tė totalit tė importeve.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail