Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Maqedonia, gjatė vitit 2004 me dogana mė tė ulėta


Shkup, 7 janar 2004 - Peshqit, pijet alkoolike, frutat tropikale, automjetet me prejardhje nga BE-ja, si dhe mobiliet, prej fillimit tė kėtij viti nė Maqedoni hyjnė me norma mė tė ulėta tė doganės, qė ėshtė si rezultat i liberalizimit tė tregtisė dhe njėkohėsisht paraqet detyrim pėr Maqedoninė kundrejt hyrjes sė saj nė Organizatėn Botėrore tė Tregtisė (OBT).

Me norma mė tė ulėta doganore do tė fillojnė tė vijnė edhe produktet tė cilat deri tani janė importuar nga vendet me tė cilat Maqedonia nuk ka tė nėnshkruar marėveshje pėr tregti tė lirė, vende qė me hyrjen nė Bashkimin Europian do tė pėrfitojnė reduktime tarifore, si edhe produktet e tjera nga BE-ja. Bėhet fjalė pėr Poloninė, Hungarinė, Ēekinė, Lituaninė, Estoninė, Letoninė, Maltėn, Sllovakinė dhe Qipron, me tė cilat deri mė sot Maqedonia ka njė kėmbim jo shumė tė theksuar, por pritet qė tė intensifikohet veēanėrisht nė pjesėn e eksportit, pasi prodhimet nga Maqedonia do tė bėhen mė konkurrente nė tregjet e atjeshme.

Rritje tė doganės me bazė tė kėtillė do tė ketė vetėm tek mallrat e importuara nga Sllovenia, tė cilat deri mė sot ishin trajtuar sipas marėveshjes pėr tregti tė lirė ndėrmjet Maqedonisė dhe Sllovenisė. Zvogėlim mė tė madh, respektivisht anulim tė tėrėsishėm tė doganave, ka tek peshqit dhe prodhimet e peshqve. Kafeja e papjekur do tė importohet me doganė prej 5 pėr qind, kurse ajo e pjekur me 15 pėr qind. Deri mė sot kafeja e papjekur ėshtė doganuar me 12,5 pėr qind, kurse ajo e pjekur me 27 pėr qind. Frutat tropikale, respektivisht portokajtė nė vend qė tė doganohen me 0,11 euro pėr kilogram do tė doganohen me 0,03 euro pėr kilogram. Edhe pse kėtu ka zbritje, kjo nuk do tė thotė se do tė ketė edhe zvogėlim tė ēmimit pėr konsumatorin e fundit, pasi siē informojnė nga Drejtoria e Doganave, edhe aktualisht portokajtė kanė hyrė me norma tė ulėta doganore. Bananet, gjithashtu do tė importohen me doganė prej 0,03 euro pėr kilogram, me maksimumin e vėrtetuar prej 10 pėr qind nga vlera e mallit tė importuar. Norma e doganimit tek mandarinat prej 0,14 euro pėr kilogram, gjatė kėtij viti do tė zvogėlohet nė 0,04 euro pėr kilogram. Norma doganore tek pijet alkoolike zvogėlohet pėr 12 pėr qind dhe nė vend 48 do tė jenė 36 pėr qind. Zvogėlim tė normės pėr rreth 5 pėr qind do tė ketė tek mobiliet pėr zyra nga metali dhe druri, pastaj mobiliet nga masa plastike, nga bambuja, kurse pajisjet pėr mobilie do tė doganohen nė vend tė 13 pėr qind, me 9 pėr qind. Zvogėlimi i doganės tek automjetet vlen vetėm pėr ato qė kanė prejardhje nga BE-ja, me 2 pėr qind, d.m.th. nga 10 zvogėlohet nė 8 pėr qind, ndėrsa tek automjetet qė nuk vijnė nga vendet e BE-sė tarifa mbetet 10 pėr qind. Pėr automjetet e vjetra, kufiri maksimal i tė cilave ėshtė pėrcaktuar nė 10 vjet, prej kėtij viti do tė doganohen me normė prej 11,7 nė vend tė 13,3 pėr qind, e cila ėshtė tarifa doganore e vitit tė kaluar. Njė zvogėlimi i tillė i tarifave ėshtė nė pajtim me liberalizimin e mėtejshėm tė tregtisė, e cila zbatohet me hyrjen e Maqedonisė nė OBT. Zvogėlimi i doganave filloi prej vitit 2001 dhe duhet qė gradualisht tė kryhet deri mė 2008, dhe pėr njė numėr mė tė vogėl tė produkteve deri nė vitin 2011. Liberalizimi i rritur do tė rezultojė edhe me derdhje mė tė vogėl nė buxhet tė tė ardhurave tė realizuara me bazė nga doganat prej 9,1 pėr qind nė krahasim me rishikimin e buxhetit pėr vitin 2003, por edhe me deficit nė bilacin tregtar prej 15 pėr qind tė PBB-sė, qė do tė sjellė deri njė deficit nė llogarinė vijuese tė bilancit pagesor, prej rreth 7 pėr qind tė PBB-sė.

ECIKS / BIZNESI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail