Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: rriten tarifat e energjisė elektrike


TIRANĖ, 5 janar 2004 - Tregu i energjisė nė Shqipėri pėsoi ndryshime tė ndjeshme me fillimin e vitit 2004. Enti Rregullator i Energjisė sapo miratoi njė rritje tė ēmimit tė energjisė elektrike prej 10 pėr qindėsh, sipas njė studimi qė synon rivlerėsimin e kėtij produkti mbi bazėn e kostos sė prodhimit.

Bashkė me ēmimin e ri tė energjisė ėshtė miratuar edhe njė subvencion pėr klientėt mė tė varfėr tė Korporatės Elektro-energjitike Shqiptare (KESH), tė cilėt arrijnė nė afro 10% tė numrit tė pėrgjithshėm tė konsumatorėve. KESH propozoi edhe uljen e kufirit minimal mbi tė cilin do tė zbatohen ēmimet e rritura: nga 300 kwh ajo ka zbritur nė 220 kwh.

Studimi i KESH-it ėshtė kundėrshtuar ashpėr nga shoqata dhe ekspertė tė njohur. Specialistė tė energjitikės, projektues dhe ndėrtues tė hidrocentraleve shqiptare, sindikata dhe shoqata qė mbrojnė tė drejtat e qytetarėve, protestuan ndaj rritjes sė re tė ēmimit tė energjisė dhe e quajtėn kėtė hap si ”diskriminim ndaj qytetarėve”.

Specialistėt kėrkuan qė KESH-i tė mbledhė mė shumė fitime nga klientėt qė nuk paguajnė energjinė, dhe jo tė rėndojė me ēmime mė tė larta qytetarėt e rregullt qė e paguajnė atė.

Institucionet financiare ndėrkombėtare i kanė kritikuar autoritetet pėr njė keqadministrim tė KESH-it, si nga ana financiare, ashtu edhe pėr humbjet e mėdha nė rrjet.

Korporata po zbaton ndėrprerje tė konsiderueshme tė energjisė nė tė gjithė territorin e vendit gjatė gjithė ditės, sidomos nė qytetet qė kanė nivelin mė tė ulėt tė pagesave pėr energjinė e konsumuar.

Sistemi energjitik i Shqipėrisė po kalon nė pesė vjetėt e fundit njė krizė tė rėndė tė shoqėruar me mungesa tė rezervave ujore nė hidrocentrale, dėmtime tė rrjetit elektrik, humbje e vjedhje tė mėdha tė energjisė, tė cilat shpesh mbulohen me importin e korrentit nga jashtė.

ECIKS / VOA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail