Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nano: Tė thellojmė reformat dhe shpejtojmė integrimin


Tiranė, 31 dhjetor 2003 - Kryeministri Fatos Nano mblodhi dje kėshillin e ri tė ministrave, pėr tė diskutuar hapat e mėtejshme tė maxhorancės nė rrugėn e integrimit europian. "Tashmė Shqipėria ėshtė futur nė rrugėn e saj tė pakthyeshme tė integrimit nė BE. Procesi i Integrimit nuk ėshtė monopol i qeverive; pėrkundrazi ai ėshtė proces i kohabitacionit dhe i bashkimit tė ideve dhe veprimeve reformatore e progresiste nė shėrbim tė tė ardhmes sė vendit", deklaroi Nano. Ai pėrmendi reformat nė institucionet e shtetit si SHISH, Gjykatėn Kushtetuese, Kontrollin e Shtetit, reformat nė drejtėsi reformėn zgjedhore. "Qeveria mbylli pėrfundimisht bashkė mė skafet edhe gojėt e liga tė vendasve dhe ndėrkombėtarėve qė akuzonin gratė dhe vajzat shqiptare pėr prostitucion dhe shqiptarėt si prodhuesit mė tė mėdhenj tė trafikut botėror tė qėnieve njerėzore. Ne dėshmuam se dimė t'i pėrgjigjemi krimit tė organizuar dhe korrupsionit me gjuhėn e ligjit dhe tė ndėshkimit tė merituar nga drejtėsia e organizuar", vazhdoi kryeministri. "Ne u angazhuam dhe pėrfunduam me sukses tė plotė reformėn nė fushėn e pronėsisė sė paluajtshme. Kthimi dhe kompensimi i pronės mbetet ende prioritet, por miratimi i projekt ligjit tė ri nė kuvend", u shpreh Nano. Thellimi i reformave nė administratėn publike, i masave antitrafik e antikorrupsion, nė fushėn e privatizimit e sektorėve strategjikė, tė reformės fiskale, nė drejtėsi, etj janė disa nga objektivat e qeverisė pėr vitin 2004.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail