Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

ACIT: MTL-ja me Maqedoninė ndikon nė rritjen e eksporteve


Tiranė, 27 dhjetor 2003 - Eksportet shqiptare me Maqedoninė kanė pėsuar rritje tė konsiderueshme pas nėnshkrimit tė marrėveshjes tė tregtisė sė lirė mes Shqipėrisė dhe Maqedonisė sipas njė analize tė bėrė nga Qendra Shqiptare pėr Tregtinė Ndėrkombėtare (ACIT). Kjo analizė mundohet tė japė njė pėrgjigje mbi efektet e MTL-sė me Maqedoninė, pas debateve tė shumta pėr efektet e kėsaj marrėveshjeje. ACIT, njė projekt i Institutit tė Studimeve Bashkėkohore (ISB) qė mbėshtetet financiarisht nga Agjencia e Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID), ka publikuar njė analizė lidhur me efektet e MTL-sė me Maqedoninė pėr periudhėn njėvjeēare para dhe pas hyrjes nė fuqi tė kėsaj marrėveshjeje. Sipas kėsaj analize, gjatė gjithė dekadės sė viteve 1990 e nė vazhdim tregtia e Shqipėrisė me Maqedoninė nė vite nuk ka shfaqur njė model tė mirėfilltė sjelljeje, duke mbetur mė shumė subjekt i shkėmbimeve rastėsore tregtare. Si importet dhe eksportet janė nė nivele shumė tė ulėta, madje tė papėrfillshme pėr tė pasur efekte tė rėndėsishme ekonomike. Shkėmbimet me Maqedoninė zėnė vetėm rreth 1.2-1.5 pėr qind tė vėllimit tė pėrgjithshėm tė shkėmbimeve. Sė dyti, duke qenė se shkalla e ndryshimit nga njė muaj nė tjetrin ėshtė shumė e madhe dhe e paqėndrueshme, ėshtė e parakohshme tė gjykohet vetėm mbi disa muaj zhvillime dhe tė pėrgjithėsohen fenomenet, aq mė pak tė interpretohen si pasojė e njė faktori, siē mund tė jenė dhe efektet e njė marrėveshjeje tė tregtisė sė lirė (MTL). Natyrisht qė MTL-tė ndėrmerren qė tė japin efekte, por dhėnia e efekteve tė tyre pritet tė materializohet nė njė afat mė tė gjatė, aq mė tepėr pėr ekonominė tonė, ku problemet kryesore nė eksportet nuk qėndrojnė nė masat e anės sė “kėrkesės”, por te politikat, qė rrisin kėrkesėn e tregut. Siē ėshtė bėrė evidente dhe nė shumė studime, problemet me tė cilat ballafaqohet ekonomia nė tėrėsi, dhe eksportet nė veēanti, janė derivat i politikave tė zgjerimit tė prodhimit.

Cili ėshtė shkaku qė shkėmbimet tregtare me Maqedoninė janė tė ulėta?

Nivelet e ulėta tė shkėmbimeve tregtare midis Shqipėrisė dhe Maqedonisė, ashtu si edhe me vendet e tjera tė rajonit, janė nė vazhdėn e njė tradite tė gjatė. Qėllimi i marrėveshjeve tė tregtisė sė lirė ėshtė pikėrisht qė tė nxisė tregtinė dhe investimet mes kėtyre vendeve, nė mėnyrė qė tė kapėrcehen problemet dhe ndarjet me tė cilat ėshtė ballafaquar rajoni ynė pėrgjatė historisė. Sidoqoftė, efektet e pritura tė marrėveshjeve tė tregtisė sė lirė nuk kufizohen thjesht nė nxitjen e tregtisė. Nisur nga fakti se ekonomitė e rajonit, pėrfshirė dhe ekonominė shqiptare vuajnė mė tepėr nga kufizimet nė anėn e ofertės, pritet qė njė efekt i rėndėsishėm i MTL-ve tė jetė nxitja e investimeve, pėrfshirė edhe investimet e huaja, pavarėsisht se pėr kėto tė fundit efektet mund tė jenė kontradiktore.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail