Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Banka Shqiptare e Kursimeve shitet 95 milionė dollarė


TIRANĖ, 19 Dhjetor 2003 - Banka Raiffeisen e Austrisė fitoi tenderin pėr blerjen e Bankės Shqiptare tė Kursimeve, me njė ēmim tė ofruar prej 95 milionė dollarė. Burime zyrtare nga qeveria shqiptare konfirmuan se shitja e Bankės sė Kursimeve ėshtė bėrė mė shumė sesa ishte parashikuar nga qeveria. Por mė vonė do tė bėhet publikė edhe ēmimi qė i kishte vendosur qeveria shqiptare kėsaj banke. Zarfat u hapėn nė mbledhjen e bėrė pardje nė mbrėmje pas shumė shtyrjesh tė njėpasnjėshme. Bankat e ofruara pėr privatizimin e Bankės sė Kursimeve, ishin banka hungareze OTP dhe Raiffeisen e Austrisė. Nė 20 Tetor tė kėtij viti tė dyja kėto banka bėnė kėrkesėn zyrtare pėr parakualifikim dhe tre-katėr ditė mė pas Komisioni i Vlerėsimit i kualifikoi tė dyja, duke i hapur kėshtu rrugėn proēesit tė vėzhgimit nga afėr tė situatės financiare tė bankės.

Zarfi i bankės hungareze OTP nuk u hap pasi u panė parregullsi nė dokumentacion. Ndėr blerjet mė tė suksesshme tė Raiffeisen janė nė vitin 2000 blerja e Market Banka nė Bosnjė-Hercegovinė, nė 2001 blerja e HPB dhe Banka Agricola, dhe nė vitin 2002 blerja e Bankės Amerikane sė Kosovės.

Sot Raiffeisen zė 25.5% tė tregut bankar austriak, zotėron 28.2% tė depozitave, 22.1% tė kredive dhe 28.9% tė fondeve tė menaxhuara. Nė 30 qershor 2003 pasuria totale e saj ishte 50.453 milionė euro, fitimi para tatimit ishte 165.9 milionė euro dhe raporti tė ardhura/shpenzime 70.9%.

ECIKS / Gazeta Shqiptare
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail