Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

ACIT: Tregtia e lirė me artikuj tė kufizuar


Tiranė, 15 dhjetor 2003 - Marrėveshjet e tregtisė sė lirė me vendet e rajonit nuk kanė pėrfshirė sasinė e duhur tė mallrave. Qendra pėr Tregti Ndėrkombetare ACIT, nė njė studim tė posaēėm pėr hapjen e tregjeve nė kuadėr tė marrėveshjve tė tregtisė sė lirė sqaron se, mallrat e pėrfshira nė marrėveshje janė tė pamjaftueshme pėr tė krijuar zonėn e lirė tė tregut nė rajon. Selami Xhepa drejtor i kėrkimeve nė kėtė qendėr tha se, konkulizonet kanė dalė si tė tilla pas marrjes nė studim tė kritereve qė duhet tė plotėsojė njė marrėveshje e lirė tregtare ndėrmjet dy vendeve. Kėshtu kėrkohet edhe mė shumė hapja e ekonomisė pėrballė ekonomisė rajonale dhe me gjerė duke pėrfshirė nė negociatat e tregtimit me tarifa zero edhe produkte tė tjera nga ato qė janė negociuar aktualisht. Duke filluar qė vitin tjetėr vendi ynė do tė fillojė aplikimin e MTL pothuajse me tė gjitha vendet e rajonit dhe po kėshtu do tė synojė tė ēojė mė pėrpara marrėveshjen e MTL me Bashkimin Europian. Po kėshtu vendi ynė detyrohet tė plotesojė tė gjitha angazhimet me Organizatėn Botėrore tė Tregtisė pėr tarifat e disa mallrave, tė cilat deri nė vitin 2008 duhet tė bėhen zero. Mirėpo, ekonomia vendase ėshtė gjendur nė befasi nga ky proces duke mos ingranuar sistemin fiskal pėr tė pėrballuar deficitin buxhetor qė po krijohet nga implementimi i kėtyre marrėveshjeve.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail