Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Filloi Samiti i Selanikut

SELANIK, 19 qershor 2003 - Nė kuadėr tė Samitit tė BE-sė qė po mbahet nė Selanik, pėrpos ēėshtjeve tė brendshme tė BE-sė, tė shtunėn do tė bisedohet edhe me vendet e Ballkanit Perėndimor. Samiti vlerėsohet si rast i mirė pėr Shqipėrinė, Maqedoninė, Kroacinė, Bosnjėn dhe Hercegovinėn, Serbinė e Malin e Zi pėr tė filluar procesin e integrimit nė BE.

Sidoqoftė, zėra nga selia e Bashkėsisė Evropiane nė Bruksel kanė tėrhequr vėrejtjen qė tė mos mbivlerėsohet rėndėsia e kėtij samiti. Se sa janė ēėshtjet e Ballkanit tė rėndėsishme pėr opinionin publik nė BE dėshmon edhe fakti qė mediat e Evropės perėndimore nė raportet e tyre nga Selaniku as qė kanė pėrmendur takimin e liderėve tė BE-sė me kolegėt e tyre ballkanik.

Nė kėtė samit do tė marrė pjesė edhe delegacioni nga Kosova, i prirė nga Michael Steiner, e nė pėrbėrje, Kryetari Ibrahim Rugova, Kryeministri Bajram Rexhepi si dhe pėrfaqėsuesi serb Millorad Todoroviq. Kryeadministratori Mihael Shtajner do tė flasė tė shtunėn nė emėr tė delegacionit tė Kosovės.

Serbia dhe Mali i Zi kishin shpresuar qė nė kėtė samit tė ipet drita e gjelbėrt pėr hartimin e analizės sė fizibilitetit pėr kohėn dhe kushtet e lidhjes sė marrėveshjes stabilizim-asociim me BE-nė. Mirėpo, si duket BE-ja nuk ėshtė e kėnaqur me reformat e arritura nė planin e harmonizimit tė sistemeve ekonomike nė mes tė Serbisė dhe Malit tė Zi dhe kjo do tė jetė pengesa kryesore pėr fillimin e hartimit tė kėsaj analize. Shqipėria, pėr dallim, ka filluar procesin e stabilizim-asociimit me BE-nė para disa muajsh dhe nė kėtė samit pritet tė diskutohet ecuria e kėtij procesi.

Gjasat pėr fillimin e dialogut shqiptaro-serb poashtu kanė rėnė pasi qė Qeveria e Serbisė nuk ėshtė treguar e gatshme pėr kėtė. Qarqe diplomatike nė Vjenė vlerėsojnė se fillimi i dialogut mund tė pritet nė korrik, nė kuadėr tė njė iniciative tė Bashkėsisė Evropiane.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail