Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Dinari serb merr tatpjetėn


Beograd, 10 dhjetor 2003 – Dinari serb edhe mė tutje ėshtė duke e humbur vlerėn, njofton APA. Nė kėtė njoftim thuhet se prej fillimit tė kėtij viti dinari ėshtė zhvleftėsuar nė raport me euron pėr 10 pėr qind. Pėrderisa nė fillim tė vitit njė euro ka kushtuar 62 dinarė, kursi i sotėm i tij ka arritur tashmė nė 68 dinarė. Banka Nacionale Serbe, e cila kursin e dinarit e pėrcakton nė varshmėri tė ofertės dhe kėrkesės nė tregun e devizave, e ka arsyetuar zhvleftėsimin me rėnien e kursit tė dollarit.

Ish-presidenti i kėsaj banke, Mladjan Dinkiq, ėshtė megjithatė i njė mendimi tjetėr. Sipas tij, zhvleftėsimi i dinarit ka tė bėjė ekskluzivisht me rritjen e deficitit tė tregtisė sė jashtme. Ky deficit pritet qė kėtė vit tė arrij njė rekord prej 5 miliardė dollarė (4,14 miliardė euro), tha Dinkiq para gazetarėve. Deficiti ka mundur tė jetė shumė mė i madh, sikur tė mos kishte pasur tė hyra tė mėdha nga privatizimi. Kėtė vit qeveria serbe ka shitur disa nga ndėrmarrjet mė tė suksesshme, qė kanė qenė pronė shtetėrore.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail