Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: Deficiti tregtar arrin nė 1 miliardė USD


Tiranė, 08 dhjetor 2003 - Tregtia e jashtme pėr 9 mujorin pėson njė deficit prej mė shumė se 1 miliardė dollarėsh. Sipas tė dhėnave janė eksportuar prej fillimit tė kėtij viti 41.202 miliardė lekė mallra, kundrejt
166.533 miliardė lekėve mallra tė importuara. Vetėm nė shtator deficiti kalon te 14 miliardė lekėt.

Tė dhėnat e tregtisė sė jashtme pėr muajin shtator kanė qenė disi mė optimiste pėrsa i pėrket nivelit tė eksporteve. Instituti i Statistikės INSTAT, nė njė deklatarė tė fundit bėri tė ditur se, eksporti mallrave u rrit me 4,7 miliardė leke ose rreth 93 pėr qind nga 2,4 miliardė lekė qė ishte njė muaj mė parė. Po kėshtu rritje u vėrejt edhe nė nivelin e importit, i cili pėr shtatorin shkoi nė 19,2 miliradė lekė nga 16,8 miliardė qė ishte gjatė muajit paraardhės. Pėr periudhėn janar -shtator, deficiti tregtar arrin nė mė shumė se 125 miliardė lekė ose rreth 1 miliardė USD. Pavarėsisht kėsaj situate dhe nivelit tė pėrmirėsuar tė eksporteve deficiti tregtar gjatė muajit shtator arriti nė rreth 14.4 miliardė lekė. Treguesit mbi deficitin e tregtisė sė jashtme sa vijnė e thellohen nga viti nė vit, ndėrkohė qė janė miratuar disa strategji pėr uljen ose minimalisht frenimin e kėtij treguesi.
Deri nė vitin 2005, raporti eksporte/importe synon tė jetė nė raportet 1 me 2.5 nga 1 me 4 qe eshte aktualisht ka thene Drejtori i Agjencisė sė Nxitjes sė Eksporteve Neritan Mullai.

Sipas tij, nė vitin 2002 ėshtė hartuar dhe miratuar nga qeveria strategjia e nxitjes sė eksporteve, zbatimi i tė cilės do tė krijojė njė klimė favorizuese pėr tė rritur eksportet e mallrave vendase, krijimin e markave shqiptare nė eksporte dhe nė pėrgjithėsi krijimin e lehtėsirave pėr firmat qė do tė eksportojnė. Qė prej disa vitesh deficiti tregtar, nė vendin tonė ka vazhduar tė thellohet.

Megjithėse eksportet kanė pasur rritje ato janė "mbytur" nga importe akoma edhe mė tė larta. Aktualisht importohen edhe mallra, kur kushtet janė qė ato tė prodhohen nė vend me cilėsi tė lartė. Nė fund tė 9-mujorit tė kėtij viti, deficiti tregtar arriti nė 125.331 miliardė lekė. Sipas tė dhėnave janė eksportuar prej fillimit tė kėtij viti 41.202 miliardė lekė mallra, kundrejt 166.533 miliardė lekėve mallra tė importuara. Tregtia me vendet e Bashkimit Europian vazhdon tė zėrė 71.9 pėr qind. Partneret kryesore tregtare edhe gjatė kėtij muaji ishin Italia dhe Greqia. Eksporti me Italinė ishte 75.4 pėr qind dhe importi 29.6 pėr qind. Kurse me Greqinė, eksporti ishte 12.9 pėr qind dhe importi 21.2 pėr qind.

Eksporti me Austrinė, Gjermaninė, Greqinė, Italinė, Bullgarinė, etj. u rrit, kurse me Britaninė, Francėn, Spanjen, Hollandėn dhe Turqinė u ul. Importet nga Franca, Gjermania, Britania, Italia, Greqia, etj. u rritėn, kurse nga Belgjika, Kroacia, Polonia, Holanda, Hungaria, etj. u ulėn.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail