Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Hungarezėt: nė dhjetor propozimi pėr BK-nė


BUDAPEST 06 DHJETOR 2003 - OTP, banka mė e madhe hungareze, dhe njė nga konkurrentet pėr blerjen e Bankės sonė tė Kursimeve, nė njė deklaratė pėr shtyp bėri tė ditur dje se “do tė paraqesė nė mes tė dhjetorit propozimin qė pėrfshin detyrimin pėr tė blerė grupin e aksioneve tė BK-sė nė pronėsi shtetėrore”.

“Duke u mbėshtetur nė synimin e tyre pėr tė kryer blerjen, ekspertėt e bankės OTP bashkė me revizorėt dhe kėshilltarėt ligjorė, pėrfunduan kontrollin e institucionit mė tė madh financiar shqiptar, i cili ėshtė gjithashtu i vetmi qė ėshtė 100% pronė shtetėrore. Ekspertėt dhe kėshilltarėt e bankės OTP po analizojnė dhe vlerėsojnė aktualisht deklaratat financiare tė Bankės sė Kursimeve tė Shqipėrisė (BKSH) pėr vitin 2002 dhe gjysmėn e parė tė vitit 2003. Mbi kėtė bazė, drejtoria e bankės OTP qė ėshtė pėrgjegjėse pėr pėrgatitjen dhe administrimin e blerjeve do tė hartojė dhe pasi tė ketė marrė miratimin e menaxhimit tė institucionit tė kredisė, do tė paraqesė nė mes tė dhjetorit propozimin qė pėrfshin detyrimin pėr tė blerė grupin e aksioneve tė BK-sė nė pronėsi shtetėrore" - thuhet nė deklaratė.

Shqipėria ka qenė njė nga vendet nė shėnjestėr tė bankės OTP nė strategjinė e saj pėr blerjen e bankave tė huaja. Ekspertėt e kėsaj banke, strategjia e tė cilėve pėr privatizimin e Bankės sė Kursimeve ka pėrballė tė njėjtat qėllime tė njė banke austriake, mendojnė se “Banka e Kursimeve tė Shqipėrisė ka perspektiva pozitive dhe njė potencial tė sigurt pėr rritje”.

“Nė tė njėjtėn kohė, banka OTP mund tė pėrfitojė nė Shqipėri nga pėrvoja e mėnyrės se si njė institucion financiar, dikur pronė shtetėrore, qė zhvillon aktivitetin e tij nė njė ekonomi tranzicionale, mund tė transformohet nė njė bankė tregtare konkurruese dhe tė njohur nė planin ndėrkombėtar, e cila u siguron shėrbime tė cilėsisė sė lartė njerėzve privatė, ndėrmarrjeve si dhe organeve tė pushtetit lokal”, - thuhet nė deklaratėn e OTP-sė.

OTP ėshtė institucioni mė i madh i kredisė nė Hungari. Sipas ekspertėve, njė synim kryesor i Bankės OTP ėshtė Banka e Kursimeve e Shqipėrisė, me anė tė standardeve dhe pėrfitimeve tė larta tė veprimit tė saj, t’i japė kontributin e saj rritjes sė njohjes sė ekonomisė shqiptare dhe tė sektorit tė saj bankar para ardhjes sė kohės sė anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian.

Shqipėria nuk paraqet pėrvojėn e parė tė OTP-sė jashtė Hungarisė. Nė pranverė tė vitit 2001 OTP bleu bankėn sllovake IRB, e cila zhvillon aktivitetin e saj nėn emrin “OTP Banka Slovensko". Ndėrsa kėtė vit, OTP ka blerė edhe bankėn mė tė madhe bullgare pėr klientėt me pakicė, DSK.

ECIKS / SHEKULLI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail