Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria miraton naftėsjellėsin AMBO


TIRANĖ, 05 DHJETOR 2003 - Kėshilli i Rregullimit tė Territorit tė Republikės sė Shqipėrisė (KRRTRSH), nėn drejtimin e kryeministrit Fatos Nano, ka miratuar gjurmėn nga do tė kalojė naftėsjellėsi AMBO.

Nafta qė do tė pėrshkojė tubacionet e kompanisė AMBO do tė sigurohet nga Rusia, Azerbajxhani, Kazakistani, Turkmenistani, duke patur si destinacion pėrfundimtar tregjet e Europės dhe veēanėrisht tė Amerikės Veriore.

Naftėsjellėsi transballkanik ka njė gjatėsi prej 913 kilometra dhe njė kapacitet transportues prej 750 mijė fuēi nė ditė. Ai niset nga Burgasi, breg ky nė Detin e Zi tė Bullgarisė dhe do tė pėrfundojė nė Portin e Vlorės nė Shqipėri.

Qė ky projekt tė realizohet ka nevojė pėr 1.13 miliardė dollarė, fond tė cilin AMBO ėshtė nė rrugė e sipėr pėr ta siguruar. Kompania AMBO ka rėnė pothuajse dakord me institucionet financiare pėr tė siguruar rreth 900 milionė dollarė, sepse pjesėn tjetėr ėshtė nė gjendje ta sigurojė me fondet e kompanisė.

Naftėsjellėsi AMBO do tė kalojė nga Bullgaria nė Maqedoni dhe mė pas do tė pėrfundojė nė Shqipėri, duke u bėrė pjesė e infrastrukturės sė Korridorit tė Tetė Evropian, lindje-perėndim, ku janė tė pėrfshira autostrada, hekurudha, naftėsjellėsi dhe telekomunikacionet.

ECIKS / SHEKULLI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail