Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Projektbuxheti dhe Paketa Fiskale nė Kuvend


TIRANĖ, 03 Dhjetor 2003 - Ministri i Financave Kastriot Islami, prezantoi dje para deputetėve tė Kuvendit Popullor, projektbuxhetin dhe paketėn fiskale tė vitit 2004. Fjalėn e hapjes nė prezantimin e projektbuxhetit, e mbajti Kryetari i Kuvendit, Servet Pėllumbi, i cili theksoi se "kėto dy dokumente kanė rėndėsi tė madhe, jo vetėm pėr mbarėvajtjen dhe rritjen ekonomike gjatė vitit 2004, por edhe pėr impaktin e drejtpėrdrejtė qė ato kanė nė tė gjitha strategjitė, projektet dhe dokumentet e tjerė tė rėndėsishėm si Strategjia Kombėtare pėr Zhvillim Ekonomik dhe Social, Projektbuxhetin Afatmesėm 2004-2006, atė tė zhvillimit tė turizmit etj".

Ministri i Financave Kastriot Islami, u shpreh se "buxheti i vitit 2004 do tė vazhdojė tė financojė me prioritet sektorin e shėndetėsisė, me synim pėrmirėsimin e shėrbimit parėsor, sektorin e arsimit me synim pėrmirėsimin e mėsimdhėnies dhe rritjes sė nivelit tė arsimit".

Sipas tij kujdes do tė vazhdohet tė tregohet nė shėrbimet sociale. Totali i te ardhurave te buxhetit do te arrije ne afersisht 200 miliarde leke, duke shenuar nje rritje prej 22.2 miliarde leke me shume, sesa pritet ne fund te ketij viti.

"Te ardhurat nga tatimet dhe doganat do te kapin shifren 125.6 miliarde leke ose nje rritje progresive prej 15 miliarde lekesh, ku per here te pare tatimet do te sjellin ne buxhetin e shtetit me shume te ardhura sesa doganat", vazhdoi Islami. Sipas tij, shpenzimet buxhetore do te rriten me mbi 30 miliarde leke ose me rreth 14.4% kundrejt vitit 2003, nderkohe qe financimi i brendshem i deficitit do te mbahet ne nivel konstant me GDP-ne.

Investimet do te arrijne ne rreth 48 miliarde leke ose nje rritje me 9.4 miliarde leke dhe e thene ndryshe nje rritje me mbi 25%.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail