Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Dy pika tė reja kufitare mes Shqipėrisė e Maqedonisė

TIRANĖ, 19 qershor 2003 - Shqipėria dhe Maqedonia kanė rėnė dakord tė hapin edhe dy vendkalime tė reja kufitare, nė Xhepisht-Trebisht dhe ne Steblevė tė Librazhdit. Ky lajm u publikua pas takimit qė Ministri i Jashtėm shqiptar Ilir Meta kishte me Zėvendėskryeministrin e Maqedonisė, Musa Xhaferin. Sipas Metės, ata diskutuan edhe rreth bashkėpunimit nė fusha qė kanė tė bėjnė me decentralizimin dhe reformėn nė administratėn publike, reformėn nė arsim, etj. Por mbi tė gjitha palėt u interesuan pėr forcimin e bashkėpunimit nė luftėn kundėr trafiqeve dhe krimit tė organizuar. Kjo luftė do tė mund tė realizohet me sukses vetėm nėse bėhet liberalizimi i plotė i regjimit tė vizave nė mes tė dy vendeve, theksoi Meta.

Njė rėndėsi e veēantė i’u kushtua nxitjes sė projekteve tė zgjerimit dhe zhvillimit tė Korridorit tė Tetė, qė ėshtė me rėndėsi jetike pėr tė dy vendet.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail