Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria dhe FMN nėnshkruajnė marrėveshje mirėkuptimi

TIRANĖ - Dje nė Tiranė qeveria shqiptare ka ripėrtėrirė marrėveshjen e mirėkuptimin me Fondin Monetar Ndėrkombėtar (FMN). Nė kėtė marrėveshje, tė cilėn pėr Shqipėrinė e nėnshkruan Kryeministri Fatos Nano, Ministri i Financave, Kastriot Islami dhe Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Shkėlqim Cani, konfirmohet gatishmėria e FMN-sė pėr asistencė dhe pėr akordimin e ndihmave monetare. Qeveria e Shqipėrisė zotohet ndėrkaq, qė nė planin makroekonomik tė vazhdojė pėrpjekjet pėr ruajtjen e inflacionit nė nivelin 2-4 pėrqind, tė ruajė qėndrueshmėrinė e rritjes ekonomike me gati 6 pėrqind nė vit dhe tė mbajė deficitin buxhetor nė nivele tė ulėta. Pėrpos kėsaj, Qeveria shqiptare ėshtė zotuar tė vazhdojė me reformat strukturore, qė kanė tė bėjnė me uljen e evazionit fiskal, shurajen e rrjetit tė dyqaneve „free-shop“dhe luftimin e korrupsionit nė administratė.

Evazioni fiskal nė Shqipėri velrėsohet tė jetė mė i larti nė vendet e Rajonit tė Ballkanit nė raport me Prodhimin e Brendshėm Brutto.

ECIKS (K.D.)

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail