Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

INSIG drejt fazės sė dytė tė privatizimit

TIRANĖ, 21 NĖNTOR 2003 - Marrėveshjet ligjore pėr privatizimin e INSIG-ut tashmė janė kthyer nė formėn e projektligjeve, tė cilat pritet qė tė kalojnė brenda kėsaj jave pėr miratim nė Parlament.

Miratimi i marrėveshjeve pėr shitjen e 39 pėr qind tė aksioneve finalizon edhe fazėn e parė tė privatizimit tė kompanisė shtetėrore tė sigurimeve dhe i hap rrugė fazės sė dytė tė privatizimit tė kėsaj kompanie. Ministri i Financave Kastriot Islami, dje gjatė njė konference pėr shtyp, parashtroi tė gjitha hapat qė u ndoqėn gjatė fazės sė parė tė privatizimit, e cila ėshtė tashmė pranė finalizimit tė saj, duke theksuar se: "kėto hapa kanė qenė gjithnjė transparentė, ligjorė dhe tė konsultuar me partnerėt ndėrkombėtarė".

Sipas Islamit, gjatė fazės sė parė u pėrcaktua kompania "Deloitte & Touche" pėr auditimin e INSIG-ut dhe me financimin e Bankės Botėrore u bė vlerėsimi i kompanisė nga njė vlerėsues ndėrkombėtar i njohur si KPMG. "Nė pėrfundim tė kėtij vlerėsimi rezultoi se vlera e kėsaj kompanie luhatej nga 2.3-2.8 miliardė lekė", -pohon Islami. "Gjatė negociatave, dy institucionet ofruan zyrtarisht ēmimin 3.1 miliardė lekė, i cili pas rinegociatave arriti nė 3.2 miliardė lekė". Ky ēmim sipas ministrit tė Financave ėshtė rreth 40 % mė i lartė se vlera minimale e rezultuar nga vlerėsimi i KPMG dhe i pranuar nga Kėshilli i Ministrave dhe rreth 15 % mė i lartė, se vlera maksimale e kėtij vlerėsimi. Sipas Islamit, pas pėrfundimit tė fazės sė parė i hapet rruga fazės sė dytė, asaj tė pėrzgjedhjes sė investitorit strategjik, i cili do tė zotėrojė paketėn kontrolluese tė INSIG.

ECIKS / SHEKULLI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail