Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

120 milionė USD pėr termocentralin e Vlorės


VLORĖ, 20 NĖNTOR 2003 - Banka Botėrore vendos pėrfundimisht dhėnien e 120 milionė dollarėve pėr ndėrtimin e fazės sė parė tė termocentralit tė Vlorės. Lėshimi i kėtij financimi ka ardhur pas pėrmirėsimit tė nivelit tė humbjeve dhe arkėtimeve, si dhe pas pėrmirėsimit tė situatės elektroenergjitike.
Kėshtu ka deklaruar dje shefi i Bankės Botėrore pėr Europėn Juglindore, Iftikar Khalil dhe pėrfaqėsues tė Bankės Europiane tė Investimeve dhe Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim gjatė njė takimi qė kanė zhvilluar me ministrin e Industrisė dhe Energjitikės, Viktor Doda.
Khalil ėshtė shprehur se: “janė realizuar targetet e vėna nga donatorėt e huaj, duke shėnuar njė ulje maksimale tė nivelit tė humbjeve nė masėn 39.2 pėr qind dhe rritur nivelin e arkėtimeve nė masėn 92.2 pėr qind”.

Mjaft financime tė Bankės Botėrore dhe organizmave tė tjera ndėrkombėtare janė shtyrė disa herė pėr shkak tė mosrealizimit tė nivelit tė planifikuar tė arkėtimeve dhe humbjeve nė rrjet. “Menaxhimi i mirė i situatės elektroenergjitike ka shmangur krizėn e furnizimit me energji, ka sjellė uljen e importit dhe rritjen e prodhimit tė energjisė nė vend, duke ulur nė mėnyrė drastike subvencionet e buxhetit tė shtetit pėr importin e energjisė elektrike”, -ėshtė shprehur Khalil.

Sipas tij, situata energjitike nė vendin tonė ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm, duke ndikuar nė rritjen e nivelit tė furnizimit me energji elektrike tė konsumatorėve, si dhe ruajtjen e nivelit optimal tė liqenit tė Fierzės nė kaskadėn e Drinit. Ndėrkohė qė pėr tre muaj e fundit tė vitit 2003 me prokurim tė drejtpėrdrejtė ėshtė siguruar energjia elektrike, e nevojshme kjo pėr tė pėrballuar furnizimin e konsumatorėve. Burime pranė Ministrisė sė Industrisė dhe Energjitikės pohojnė se pėrfaqėsuesit e Bankės Botėrore kanė vlerėsuar zbatimin e Dokumentit tė Politikave Energjitike dhe Strategjinė Kombėtare tė Energjisė. Pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore, Khalil, i mbėshtetur edhe nga pėrfaqėsuesit e Bankės Europiane tė Investimeve (BEI) dhe Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH), duke parė situatėn e pėrmirėsuar elektroenergjitike, realizimin e targeteve, si edhe shėndoshjen e financave tė Korporatės Elektroenergjtike Shqiptare kanė garantuar se financimet e Bankės Botėrore pėr sistemin elektroenergjitik do tė vazhdojnė edhe nė tė ardhmen. “Mbėshtetja mė e fuqishme e Bankės Botėrore, BEI-it dhe BERZH-it ėshtė ndėrtimi i TEC-it tė ri nė Vlorė, ku pritet qė nga muaji janar dhe deri nė mars tė pėrfundojnė negociatat pėr fillimin e punės nė fazėn e parė prej 135 MEGA”, -pohojnė burime zyrtare pranė Ministrisė sė Industrisė dhe Energjitikės. Ndėrkohė qė Khalil ka deklaruar se Banka Botėrore ka vendosur pėrfundimisht dhėnien e 120 milionė dollarėve pėr fazėn e parė tė TEC-it tė Vlorės me kapacitet 135 MEGA.

ECIKS/ SHEKULLI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail