Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bizneset shqiptare humbin 5 miliardė lekė nga pakti me OBT


Tiranė, 17 Nėntor 2003 - Vetėm nga kushtet shtėrnguese tė BE-sė dhe Organizatės Botėrore tė Tregtisė (OBT), biznesmenėt shqiptarė duhet tė paguajnė 5 miliardė lekė mė shumė. Rritja e akcizės sė karburanteve, heqja e tarifės doganore pėr birrėn e importit dhe tė vajit konsiderohen ndėr faktorėt kryesorė qė po dėmtojnė biznesin vendės.

Prodhuesit e agrobiznesit kėrkuan nga qeveria uljen e taksave dhe tarifave doganore pėr lėndėt e para tė importit qė pėrdoren nė industrinė ushqimore dhe veēanėrisht uljen e ēmimit te karburanteve pėr sektorin e mekanikės bujqėsore. Por, kėto kėrkesa dhe pse janė pranuar nga Ministria e Ekonomisė dhe ajo e Bujqėsisė, janė hedhur poshtė nga Financat. Kreu i Financave ka deklaruar se ėshtė e pamundur realizimi i kėtyre kėrkesave, pasi kjo do tė sillte njė boshllėk nė buxhetin e shtetit, me vlerė rreth 5 milardė lekė.

"E ndodhur nė mes kėtyre dy presioneve, nga njėra anė pėr tė zbatuar tė gjitha rregullat e liberalizimit dhe hapjes, dhe, nga ana tjetėr, pėr tė grumbulluar nė buxhetin e shtetit ato tė ardhura tė cilat janė tė nevojshme pėr realizimin e prioriteteve siē janė investimet nė shėndetėsi, arsim dhe infrastrukturė, na duhet tė vendosim nė balancė kėto elemente", theksoi ministri shqiptar i financave, Islami.

ECIKS / GazetaShqiptare
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail