Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: Rritet prodhimi i ēelikut dhe ēimentos


Tiranė, 17 Nėntor 2003 - Prodhimi i ēelikut nė Shqipėri ka njė rritje prej rreth 1.2 pėr qind gjatė 9-mujorit tė parė tė vitit 2003, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar. Kryesisht ky prodhim realizohet nga kompania turke "Kurum" nė repartet e saj nė ish kombinatin metalurgjik tė Elbasanit. Duke patur parasysh se, ēeliku i prodhuar nė vend, sipas specialistėve, ėshtė i njė cilėsie qė mund tė pėrdoret pėr ndėrtimin e objekteve, jo shumė tė larta (deri ne 5-6 kate), rritja e nevojave pėr konsum ēeliku, pėr ndėrtime nė lartėsi, vazhdon tė plotėsohet nga importi. Treguesit eksport-import tė ēimentos flasin pėr rritje tė sektorit tė prodhimit tė ēimentos nė vend, por dhe nga importi, fakt qė tregon pėr zhvillim tė sektorit tė ndėrtimit. Kėshtu, konstatohet rritje e importit tė saj me rreth 10.1% dhe rritje e eksportit me rreth 95.3%, pėr 8-mujorin 2003, qė ėshtė edhe njė tregues i mirė i rritjes sė prodhimit vendas, nė kushtet kur nė tė njejtėn kohė, sektori i ndėrtimit ėshtė njė sektor qė pasqyron rritje.

ECIKS / KORRIERI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail