Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Tė ndėrtohet njė tunel nėnujor Shqipėri-Itali

ROMĖ, 18 qershor 2003 - Gjatė njė vizite, qė i bėri homologut tė tij italian Antonio Martino, Ministri Shqiptar i Mbrojtjes Pandeli Majko ka hedhur idenė e ndėrtimit tė njė tuneli nėnujor, qė do tė lidhte Shqipėrinė me Italinė. Ky tunel, sipas Majkos do tė ndėrtohej nėn Detin Adriatik dhe do tė ishte njė lidhje shumė e mirė nė mes tė dy vendeve. Roli i kėtij tuneli pėr zhvillimin dhe ngritjen e rėndėsisė sė Korridorit tė Tetė do tė ishte jashtėzakonisht i madh. Tė dy ministrat janė pajtuar qė pėr realizimin e njė projekti tė kėtillė, nevojiten shuma tė larta tė mjeteve financiare dhe para sė gjithash njė studim detajor i kėtij projekti. Njėsitet e xhenios tė Forcave tė Armatosura tė Shqipėrisė dhe ushtrisė italiane do tė fillojnė qysh tani studimin e kėtij projekti dhe hulumtimin e mundėsive teknike pėr ndėrtimin e tunelit.

Njė tunel i ngjashėm ėshtė ndėrtuar edhe nė mes tė Francės dhe Britanisė sė Madhe dhe ka vite qė ėshtė nė funksion.

Nė ndėrkohė, gjithashtu nė kuadėr tė plotėsimit tė Korridorit tė Tetė, ėshtė vendosur qė ushtria shqiptare, nė bashkėpunim me atė italiane dhe maqedone tė fillojė realizimin e projektit pėr ndėrtimin e hekurudhės Shqipėri-Maqedoni.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail