Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Marrėveshje tė reja pėr tregtinė e lirė


Romė, 14 Nėntor 2003 - Pėrfaqėsues te Shqiperise, Bosnjes dhe Herzegovines, Bullgarise, Kroacise, Maqedonise, Moldavise, Rumanise dhe te Serbise dhe Malit te Zi, nėnshkruan dje ne Romė deklaraten e perbashket mbi pėrfundimin dhe zbatimin e marrėveshjeve te Tregtise se Lire ndermjet tyre. Ndermjet te tjerash ne kete deklarate, thuhet se jane konkretizuar tashme angazhimet qe kane marre Qeverite ne kuader te Memorandumit te Mirekuptimit per Liberalizimin dhe Lehtesimin e Tregtise te nenshkruar ne Bruksel me 27 qershor 2001 dhe detyrimet e perfshira ne tė per te marre masa per implementimin e Memorandumit dhe per te zhvilluar me tej tregtine dhe investimet. Deklarata konstaton me kenaqesi perfundimin ne shkurt 2003 te negociatave te 21 marreveshjeve dypaleshe te tregtise se lire, te cilat, duke u implementuar plotesisht, do te rezultojne ne nje "zone virtuale te tregtise se lire qe do te perfshije te pakten shtate vende dhe 55 milione banore".
Deklarata nenvizon se e ardhmja e Ballkanit eshte ne Bashkimin Europian dhe se bashkepunimi rajonal dhe integrimi jane pjese perberese e ketij procesi te anetaresimit. Ne deklarate theksohet se krijimi i zones se tregtise se lire eshte nje nga masat me te rendesishme per terheqjen e investimeve te huaja direkte ne vendet e Europes Juglindore dhe ne kete menyre duke rritur keshtu shkallen e rritjes ekonomike per nje zhvillim te qendrueshem duhet te ndermerren masat e nevojshme per te siguruar ratifikimin e shpejte te marreveshjeve bilaterale te vonuara dhe hyrjen e tyre ne fuqi jo me vone se 1 Janari 2004.

ECIKS / BalkanWeb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail