Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria mbizotėrohet nga ekonomia informale

TIRANĖ, 12 NĖNTOR 2003 - Shqiptarėt mbi 30 pėr qind tė transaksioneve i kryejnė me para xhepi, ndėrkohė qė edhe mbi 70 pėr qind e biznesmenėve detyrimet doganore i paguajnė me para nė dorė ose “cash”. Kėto shifra flasin hapur se biznesmenėt shqiptarė preferojnė qė tė mos institucionalizojnė bizneset e tyre nėpėrmjet bankave.

Niveli i lartė i ekonomisė informale ka bėrė qė paraja nė qarkullim tė arrijė nė 122.1 miliardė lekė, duke penguar kėshtu zhvillimin e ekonomisė. Gjatė njė seminari tė organizuar nga Banka e Shqipėrisė, Ministria e Financave, Ministria e Ekonomisė, shoqata e bankierėve, komuniteti i biznesit dhe nga institucione tė tjera shtetėrore, me temė: “Zėvendėsimi i “cash”-it me mjete alternative pagese”, rezultoi se vetėm 1/3 e transaksioneve monetare kalojnė nėpėrmjet sistemit bankar.

Sipas ministrit tė Ekonomisė, Arben Malaj, statistikat tregojnė se shqiptarėt mbajnė rreth 20 pėr qind tė tė ardhurave tė tyre vjetore nė “cash” krahasuar me bullgarėt tė cilėt mbajnė 11 pėr qind dhe maqedonasit qė mbajnė rreth 7 pėr qind tė tė ardhurave. “Moskanalizimi i parave nė sistemin bankar ka njė ndikim negativ nė rritjen ekonomike, nė veēanti nė nxitjen e investimeve nė sektorėt e prodhimit.

Paraja “cash” ndikon nė frenimin e sektorit privat, duke reflektuar nė mosfunksionimin efikas tė sistemit tė kreditimit, i cili pėrbėn bėrthamėn e rritjes sė akumulimit tė kapitalit dhe zgjerimit tė biznesit”, -pohon Malaj.

Ndėrsa ministri i Financave, Kastriot Islami ėshtė shprehur se “kryerja e pagesave “cash” favorizon dhe mbulon evazionin fiskal, pengon krijimin e njė imazhi tė qartė e tė plotė tė zhvillimeve ekonomike brenda vendit, krijon mundėsinė e krijimit, rritjes dhe lulėzimit tė bizneseve me prejardhje tė dyshimtė, apo tė pastrimit tė parave, si dhe nxit artificialisht kriminalitetin ordiner, kontrabandėn e korrupsionin”.

Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Shkėlqim Cani, ka deklaruar se legjislacioni aktual pėrcakton si detyrues pagesat nė bankė pėr shuma mbi 1 milion lekė dhe Ministria e Financave do tė bėjė ndryshimet e nevojshme ligjore qė ky limit tė ulet nė 300 mijė lekė. Ndėrkohė qė bankat e nivelit tė dytė morėn angazhimin pėr reduktimin deri nė eliminim tė kostove pėr pagesat e brendshme dhe pėr tė mos aplikuar kosto dyfishe pėr njė pagese, si dhe qė tė hiqen kostot "incoming".

Gjithashtu bankat do tė bėjnė pėrpjekje dhe nė drejtim tė uljes sė kostove qė kanė lidhje me veprimet ndėrbankare duke rritur bashkėpunimin ndėrmjet tyre.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail