Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: Pėrfundon raundi i tretė i negociatave me BE


DURRĖS, 08 NĖNTOR 2003 - Pėrfundoi sot nė Durrės raundi i tretė zyrtar i negociatave pėr Marrėveshjen e Stabilizim Asocimit mes Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian (BE). Menjėherė pas kėtyre bisedimeve, kryeministri Fatos Nano zhvilloi njė takim vetėm pėr vetėm me kryekomisionerin evropian Priebe. Gjatė njė konference pėr shtyp, menjėherė pas pėrfundimit tė bisedimeve, kryenegociatori i BE, Reinhard Priebe, tha se, megjithė bisedimet intensive "ne nuk i kemi pėrmbyllur negociatat pėr bujqėsinė, peshkimin dhe prodhimet e hekurit". Ndėrsa kanė pėrfunduar bisedimet teknike pėr Marrėveshjen e Ripranimit, duke bėrė tė mundur perspektivėn e mbylljes sė tyre nė fund tė vitit. Sipas pėrfaqėsuesit tė Komisionit Evropian, takimi i Task Forcės, qė u zhvillua sot paradite, trajtoi reformat dhe zhvillimet nė drejtėsi dhe nė ēeshtjet e brendshme, nė dogana dhe nė polici. Priebe tha se, "vlerėsimi ynė ėshtė se qeveria dhe administrata shqiptare ka bėrė hapa nė kėtė drejtim". Por ajo ēka kėrkojmė nga qeveria shqiptare ėshtė pėrshpejtimi i reformave, tha Priebe. "Ne jemi tė ndėrgjegjshėm pėr tė gjitha vėshtirėsitė qė ka administrata shqiptare, si ato monetare dhe admnistrative, pėr tė kryer kėto reforma, por shpejtėsia e reformės ėshtė akoma e ngadaltė", shtoi Priebe. Kėto reforma duhet tė mbėshteten nga vullneti politik dhe Komisioni Evropian ėshtė i gatshėm tė ndihmojė Shqipėrinė nė kėto reforma, tha kryenegociatori evropian. Kryenegociatorja e palės shqiptare, Ermelinda Meksi, shprehu vlerėsimin pėr transparencėn dhe mėnyrėn e drejtpėrdrejtė me tė cilėn pala shqiptare bashkėnegocioi me palėn komunitare, duke kuptuar qė nuk mjafton vetėm vullneti politik, pasi reforma ka njė ēmim, i cili kėrkon tė matet me realizėm kapaciteti dhe mundėsia buxhetore pėr ta pėrballuar.

ECIKS / BalkanWeb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail