Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Banka e Kursimeve nė shėnjestėr tė Hungarezėve


TIRANĖ, 08 NĖNTOR 2003 - Banka hungareze OTP, e cila ėshtė njė nga bankat e interesuara pėr blerjen e Bankės sė Kursimeve, ka deklaruar dje strategjinė e saj pėr shtrirje jashtė vendit, duke nėnvizuar “shėnjestrat e saj potenciale”. Esmeralda Selita, pėrfaqėsuesja nė Shqipėri e kompanisė mediatike monitoruese MMD, e cila e ka OTP-nė njė nga klientėt e saj, tha dje nė njė deklaratė pėr shtyp se “shėnjestrat potenciale bankare pėr blerje nga banka OTP janė bankat qė veprojnė nė rajonet e Europės Qendrore dhe Juglindore”. Nė kėtė kuadėr, OTP ka pėrgatitur dhe parashtruar nė fund tė tetorit tė kėtij viti, pranė Ministrisė sė Financave njė letėr synimi, si dhe ofertėn e parakualifikimit pėr blerjen e njė pjese strategjike tė Bankės sė Kursimeve. Pėrfaqėsuesja Selita, tha se OTP ėshtė themeluar nė vitin 1949 dhe ėshtė kthyer nė njė bankė private nė vitin 1992, ajo pohon mė tej se “OTP ėshtė aktualisht banka mė e madhe nė tregun bankar tė Hungarisė me gati 40 anėtarė”. Pjesa e tregut qė zė banka OTP nė sistemin bankar hungarez ėshtė 20.1 pėr qind, ndėrsa vlerėsimi i bankės, sipas tregut sot kap shifrėn 3.7 miliardė dollarė amerikanė. Gjatė dhjetė viteve tė fundit kjo bankė hungareze para se tė shprehte interesim pėr Bankėn shqiptare tė Kursimeve ka realizuar operacione tė ngjashme nė Sllovaki e Bullgari. Nė maj tė vitit 2003 si njė fazė e mėvonshme nė shtrirjen rajonale tė bankės OTP, pėrfaqėsuesit e institucionit tė kredisė lidhėn njė kontratė pėr blerjen e aksioneve tė bankės mė tė madhe bullgare me pakicė DSK, e cila ka qenė 100 pėr qind pronė shtetėrore. “Nė 2003, revista “Euromoney” e shpalli OTP-nė si “Banka mė e mirė nė Hungari” ndėrsa revista “The Banker” i fali titullin “Banka mė e mirė e tregjeve nė zhvillim”, - shtoi Selita.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail